Buca Belediyesi, "İklim Değişikliği İle Mücadelede Biz de Varız" projesinin açılış toplantısını gerçekleştirdi. Bu proje, Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında hayata geçiriliyor. Buca Belediyesi'nin liderliğinde, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden ve Almanya'dan gelen belediyelerin ortaklığıyla iklim krizine karşı ortak bir mücadele planı geliştiriliyor.

Buca Belediyesi AR-GE Müdürlüğü Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Merkezi tarafından yürütülecek olan projenin açılış toplantısı, Buca Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlendi. Toplantıda, iklim krizine dikkat çekilerek güç birliği oluşturulması ve projenin hedefleri üzerinde konuşuldu. Buca Belediyesi'nin sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarına vurgu yapılırken, iklim değişikliği ile mücadelede bir adım atma amacı güdüldü.

Buca Belediye Başkan Yardımcısı Hatice Güral, "Bizler yerel yönetimler olarak öncü olmuyorsak, bu değişime bir katkı sunmuyorsak doğabilecek sonuçların da ortağıyız. O nedenle bu çalışmaların gönüllü bir ortağıyım. Bundan sonra yaşadığımız kentin iklim değişikliği mücadelesine bir nebze olsun katkı sunabilecek olursam bu benim için bir övünç kaynağı olacaktır" açıklamasını yaparken Tunceli Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, "Yaşanan iklim krizinin etkilerini Kuzey Kutbu’ndan değil kendi dağlarımızda da görebiliyoruz. Bu nedenle tüm paydaşlarımızla beraber el ele vererek,  iklim eylem planlarını uygulamak hepimizin hedefi olacaktır" ifadelerini kullandı.

Almanya Stuttgart Belediyesi Proje Koordinatörü Dr. Annegret Warth, çevrim içi olarak katıldığı "İklim Değişikliği İle Mücadelede Biz de Varız" projesinin açılış toplantısında, kendi yürüttükleri çalışmaları aktardı. Bu proje kapsamında, katılımcı belediyelerin iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmaya ve uyuma yönelik kapasite geliştirme çalışmaları ile savunmasız yerel halkın, özellikle iklim değişikliğinden en fazla etkilenen çocuk, genç ve kadınların farkındalığını artıracak faaliyetler gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

HANGİ BELEDİYELER KATILDI?

Buca Belediyesi, Almanya Stuttgart Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Pülümür Belediyesi projenin ortağı belediyeler olurken;  Seferihisar Belediyesi, Kemalpaşa Belediyesi, Çiğli Belediyesi, Adana’dan Yumurtalık, İmamoğlu, Karataş, Karaisalı, Tufanbeyli, Aladağ, Feke, Saimbeyli ilçe belediyeleri,  Tunceli’den Hozat Belediyesi, Pertek Belediyesi,  Ovacık Belediyesi, Nazımiye Belediyesi,  Bingöl’den Yayladere Belediyesi, Rize’den Fındıklı Belediyesi, Ankara’dan Yenimahalle Belediyesi, Çanakkale’den Kepez Belediyesi

Kaynak: Doğukan Fikri Fidan