Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Batı ve Orta Afrika Bölge Sözcüsü Alpha Seydi Ba, Sahra Altı Afrika'da bulunan Sahel bölgesinde hızla büyüyen insani krizden derin endişe duyduklarını belirtti. Bu açıklama, Cenevre'de yapılan BM basın toplantısında yapıldı.

Sahel Bölgesindeki İnsani Kriz: Bir Endişe Kaynağı

Nisan 2024 verilerine göre, Orta Sahel ülkeleri Burkina Faso, Mali ve Nijer'de iklim krizinin ağırlaşan etkileri ve artan çatışmalar nedeniyle 3,3 milyondan fazla insanın zorla yerlerinden edildiği belirtildi. Ba, bu durumu şu şekilde özetledi: "Sahel bölgesinde hızla büyüyen insani krizden derin endişe duyuyoruz." Sivillerin zorla yerlerinden edilmesinin, durumun daha da kötüleşmesini önlemek için acil uluslararası eylem gerektirdiğini vurguladı.

Bm Acikladi Orta Afrikadaki Insani Krizden Endise Duyuyoruz-1

Güvenlik Durumu ve Savunmasız Gruplar

Güvenlik durumunun istikrarsız olduğu Orta Sahel'de, insanlar güvenlik ve koruma arayışı içinde evlerinden kaçmak zorunda kalıyorlar. Bu kaçış, özellikle kadınlar ve çocuklar için sömürüye, istismara ve insan ticaretine karşı savunmasız bir duruma yol açıyor.

Ba, bu insanların karşılaştığı zorlukları şu sözlerle ifade etti: "Barınma, temiz su ve sanitasyon eksikliği, yerlerinden edilmiş kişilerin karşı karşıya kaldığı zorlu koşulları daha da kötüleştiriyor." Bu zorluklar, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmalarına ve daha da savunmasız hale gelmelerine neden oluyor.

Uluslararası Yardım Çağrısı

Son dört yılda Burkina Faso, Mali ve Nijer'de 2,8 milyon kişinin ülke içinde yerinden edildiğini ve bu üç ülkeden gelen mültecilerin sayısının 550 bine yükseldiğini belirten Ba, uluslararası topluma Sahel bölgesindeki ülkelerin acil insani ihtiyaçlarını karşılamak için yardım etme çağrısında bulundu. BMMYK'nin Burkina Faso, Mali, Nijer, Moritanya ve Gine Körfezi ülkelerindeki acil insani ihtiyaçların karşılanması için 443,5 milyon dolarlık bir ihtiyacı olduğunu da vurguladı.

Kaynak: AA