Kripto para birimi Bitcoin, son zamanlarda sert bir düşüş yaşadı. Analiz şirketi Coinmarketcap'in verilerine göre, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının değeri son 24 saatte yüzde 4,3 azalarak 2 trilyon 160 milyar dolara düştü. Bu düşüş, Mt. Gox borsasının 2014'te çalınan varlıklarının sahiplerine dağıtılmasına yönelik belirsizliklerin artmasıyla başladı.

Mt. Gox, yaklaşık 10 milyar dolar değerindeki kripto varlıklarını sahiplerine kademeli olarak dağıtmaya başlayacak. Bu süreç, piyasada satış baskısı oluşturarak Bitcoin'in 59 bin doların altına gerilemesine neden oldu. Bitcoin, son 24 saat içinde yüzde 4'e yakın bir düşüşle 58 bin 510 dolara kadar geriledi.

Analistler, ABD'deki siyasi belirsizliklerin de kripto para piyasasında satışları artırdığını belirtiyor. Bitcoin'in yanı sıra, piyasa değeri bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum da son 24 saatte yüzde 5 değer kaybederek 3 bin 186 dolara indi.

Kripto para piyasalarındaki bu dalgalanmalar, yatırımcıların ve piyasa uzmanlarının dikkatini çekiyor. Mt. Gox'un dağıtım sürecinin nasıl ilerleyeceği ve siyasi gelişmelerin piyasalar üzerindeki etkileri yakından takip ediliyor.

Kaynak: Haber Merkezi