"Bir İzmir hikayesi yazmak istiyoruz"

AK Parti İzmir İl Başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya gelen AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, bir İzmir hikayesi yazmak istediklerini belirterek, “31 Mart akşamı herkes İzmir’i konuşacak” dedi ve seçim için iddialı konuştu

"Bir İzmir hikayesi yazmak istiyoruz"

AK Parti İzmir İl Başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya gelen AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, bir İzmir hikayesi yazmak istediklerini belirterek, “31 Mart akşamı herkes İzmir’i konuşacak” dedi ve seçim için iddialı konuştu

11 Ocak 2019 - 13:26

Mehmet Akif Çakmak

AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi adayı  Nihat Zeybekci, AK Parti İzmir İl Başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya geldi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan  Nihat Zeybekci, ‘Bir İzmir Hikayesi’ yazmak istediklerini belirtti. Zeybekci, “31 Mart akşamında herkes İzmir’i konuşacak” diyerek seçim öncesi iddialı konuşurken, İzmir Geçiş Projesi’nden, tramvaya kadar bir çok konuda açıklama yaptı.

Projeler hazır

Seçim çalışmalarına başladıklarını ve 21 Ocak’la başlayan haftada bir lansman yapacaklarını söyleyen Nihat Zeybekci, “Projelerle ilgili çalışmalarımız bitti. Çok fazla sayıda olmayacak. 13-14 başında topladık. Ulaşım başlığı altından belki 50 proje çıkacak. İzmir’in genel bütün sorunlarını belirli takvim içinde bir çalışmamız oldu. Partimizin bu konuyla geçmiş hafızası da var. Her kesimden yararlandık. Belediyeden gelen tecrübemizle tespit anlamında bizim de katkılarımız oldu. Sade, net ve anlaşılır olacak. İlçe belediye başkan adaylarımızla birlikte ayrı çalışıyoruz. İlçe projeleri için ayrı çalışıyoruz. İlçe projelerini de sizlerle paylaşacağız” diye konuştu.

‘Bir hikaye yazacağız’

Çevreye duyarlı bir seçim çalışması izleyeceklerinin altını çizen Zeybekci, “İzmir’de vatandaşlarımıza dokunan, yürüyen, sanayi sitelerinde, sokaklarda, pazarlarda yürüyen bir seçim kampanyamız olacak.. Şu an İzmir’i dinliyoruz. En büyük kaynaklarımızdan biri bu. İzmir’in kanaat önderleri ile bir araya geliyoruz. İzmir’in bu konularda uzman kişileriyle konuşuyoruz. Hayallerimizi anlatmak ve bir İzmir hikayesi peşindeyiz. Dünyadaki gelişmeler, bölgesel gelişmeler, ülkedeki durum  ve 50 yıllık bakış açımız ve İzmir’in hikayesi.  Bizim burada kendi hikayemizi ortaya koymamız lazım, hedeflerimizin olması lazım. İzmir’i dünyaya pazarlayacağız. Elinde bir ürün varsa bunu dünyaya satamıyorsan kime yarar ki ne yaptığın? Dünyanın neleri aradığını ne tür bir şehir istediğini gayet iyi biliyorum. Her alanda turizm, bilim, teknoloji ve tarım gibi alanlarda yatırımcıların nasıl bir alan istediğini iyi biliyorum. İzmir’in hikayesini böyle yazmak zorundayız” ifadelerini kullandı. Seçim kampanyası boyunca hiçbir isimle polemiğe girmeyeceğini söyleyen Zeybekci, siyasi çekişmelerden uzak duracağını söyledi.

“İzmir konuşulacak”

İzmir İl Başkanı Aydın Şengül’ün daha önce ‘tramvayı kaldıracağız’ söyleminin hatırlatılması üzerine konuyla ilgili bir açıklama da yapan Zeybekci, “Niye kaldıralım arkadaşlar yanlış anlaşılmıştır. Yapılmış yapılmıştır, eksiklerini tamamlarız. Bazı yerlerde eksiklikler var. Görüntü ile ilgili, duraklarla ilgili,  Alsancak’la ilgili eklemelerimiz olacak” dedi.

Seçim atmosferinde İzmir’in Ankara ve İstanbul’un gerisinde kaldığının belirtilmesi ile ilgiliyi bir soruya da cevap veren Nihat Zeybekci, “Tartışma programlarında Ankara’yı ve İstanbul’u konuşuyorlar. TV’de tartışan arkadaşlara bir mesaj yolladım. 31 Mart akşamı en çok konuştuğunuz şehir İzmir olacak. İzmir 1 Nisan günü Anadolu’ya güneşin doğduğu yer olacaktır. 31 Mart akşamı en çok konuşulan yer olacaktır” ifadelerini kullandı.

Körfez Geçiş Projesi

Körfez Geçiş Projesi için ‘Körfez koruma ve kullanma master planı’ hazırlayacaklarını söyleyen Zeybekci, “İzmir, körfezini kullanarak bir ulaşım planı yapmalı.  Çevre hassasiyetlerinin tamamını yerine getirerek mutlaka körfez geçişi tamamlayacağız. Bizim körfezin etrafında tüm ulaşım sistemini yani o daireyi tamamlamız gerekiyor. Tramvay demişiz büyük boşluğun arasında gidip geliyor. Bu boşluk tamamlanmalı. İZBAN ve metro tamamlanmalı. 3. Çevre yolları planlamalı. Ulaşım tünelleri ile projelerimiz bitti. Bunlar yapalım İzmir rahatlasın” diye konuştu.

‘Ferhat dağları delip geliyor da

Şirin’in bundan haberi var mı’

Çandarlı Limanı için ulaşımların planladığını söyleyen Zeybekci, “Hayalimiz Çandarlı’nın Ege ve Akdeniz’in en büyük limanı olması. İzmir’in tabi sınırları Batı Anadolu’dur. İstanbul-İzmir otoyolunu, Ankara-İzmir hızlı trenini, İzmir-Antalya otoyolu ve hızlı trenini sadece bir yol olarak düşünürseniz bu ucuzlar. İpek Yolu’nun bir devamı olarak görüyorum. Singapur’da büyük bir binaya çıktığınızda ülkenin tamamını görüyorsunuz. Dünyanın en büyük limanı orada. O kadar dar bir ortamda bir adada petrokimya tesisleri de var. 1 trilyon dolar ticaret hacimleri olan bir ülke. İzmir, Akdeniz havzasının bu konudaki en avantajlı şehri. Bu hayali kurduktan sonra bakıyorum İzmir buna hazır mı? Dünya başka bir yere gidiyor. Lojistik, taşımacılık gibi alışkanlıklar değişiyor. Bu konuda en önemli ülkelerden biri Türkiye, en avantajlı şehri de İzmir. Ferhat dağları dele dele geliyor da Şirin’in bundan haberi var mı? Değişim geliyor, biz İzmir olarak hazır değiliz. Bizim hedefimiz İzmir’e bunu fark ettirmek ondan sonra hazır etmek” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum