Beyaz eşyacılar, İzmir'den ses yükseltti

Beyaz eşya satıcıları, zincir mağazalarda her türlü ürünün satılmasına tepki gösterdi

Beyaz eşyacılar, İzmir'den ses yükseltti
08 Ocak 2020 - 10:49

Kepenk indirme noktasına geldiklerini belirten esnaf, mart ayına kadar önlem alınmazsa, Türkiye’nin her yerini ‘Herkes Kendi İşini Yapsın’ sloganlarıyla süsleyeceklerini duyurdu

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İstanbul, Mersin, Eskişehir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep ve Karamanmaraş’tan Beyaz Eşya Satıcıları Dernekleri; İzmir Ticaret Odası Ev Aletleri Grubu’nun ev sahipliğinde bir araya gelerek, sektörün sıkıntılarını masaya yatırdı. İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) düzenlenen toplantıda, zincir mağazaların her türlü ürün satması karşısında zor günler geçiren beyaz eşya satıcısı esnafın alacağı önlemler tartışıldı. Toplantının sonunda, mart ayına kadar yetkililerin gereken önlemleri almaması durumunda, Türkiye’nin her yerini ‘Herkes Kendi İşini Yapsın’ sloganlarıyla süsleyerek, protesto eylemine başlanması kararı alındı.

“Esnaf kepenk indiriyor”

Beyaz eşya esnafı adına açıklama yapan İZTO Meclis ve 26. Grup üyesi Metin Aztekin Türkiye’deki esnafın giderek işsizlikten kepenk kapattığını belirterek, “Esnaf iş yapacak ki evine baksın, yeni ürünler alsın, vergi verip ülkeye katkı sağlasın. Avrupa’da AVM’lerin hiçbiri şehir içinde değildir. Eğer bunları şehir içine alırsanız ve zincir marketlere geniş davranış özgürlüğü verirseniz esnaf kepek indirir. En zengin semtlerden Alsancak’ta dahi birçok dükkan bugün kapalı, boş, satılık. Bu süreç giderek büyüyor. Bugün artık mahallede terzi yok, kasap yok, bakkal yok. Çünkü insanlar çarklarını çeviremiyor. Tüm Türkiye’den esnaflar olarak bu süreçle ilgili önlem almaya karar verdik” dedi.


“Herkes kendi işini yapsın”

Süreçle ilgili beyaz eşya ticaretiyle uğraşanlar olarak harekete geçme kararı aldıklarını ifade eden Aztekin, mart ayına kadar yetkililerin önlem almaması durumunda Türkiye’nin her yerini ‘Herkes Kendi İşini Yapsın’ sloganlarıyla süsleyeceklerini belirtti. Aztekin, “Her zincir mağazada beyaz eşya satıldığını görüyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir çirkinlik olmaz. Turşunun, yoğurdun yanında beyaz eşya satılmaz. Türkiye’nin her yerinden beyaz eşyacılar olarak büyük bir işbirliğine girdik. Bizim sektörümüz bu durumdan tek başına zarar görmüyor.  Ticaret kanunumuza aykırı bir iş yapılıyor. Belli sınırlar içinde ticaret yürütülür. Ancak zincir mağazalar bunun dışına taşıyor. ‘Herkes Kendi İşini Yapsın’ diye bir slogan belirledik. Türkiye’nin her yerinde beyaz eşya mağazalarının vitrinlerini bu slogansüsleyecek. Bu işe ayakkabıcılar, oyuncakçılar, halı grubu, kırtasiyeciler, lastikçiler, züccaciye esnafı bize destek oluyor. Defalarca biz bununla ilgili bakanlığa gittik ancak çözüm bulamadık. Bu nedenle Mart ayından itibaren İzmir’den yayılarak bu protesto eylemine başlayacağız” dedi.

“Perakende yasası uygulansın”

Aztekin, zincir mağazaların gıda ticareti üzerine kurulduğunu, bunun dışındaki hiçbir ürünün satılmaması gerektiğini belirtti. Taleplerinin eski düzene dönülmesi olduğunu vurgulayan Aztekin, “Zincir mağazaların vergi levhalarına bakın, normal vatandaşlardan daha az vergi verdiklerini göreceksiniz. Çünkü zarar gösteriyorlar. Bu firmaların zararlarını bizler, sizler, normal vatandaşlar ödüyor. Var olan perakende yasası doğru uygulanmıyor. Devletin bu süreçlere önlem alması gerekiyor. Her şeyin eski düzene dönmesi, herkesin kendi işini yapması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test