Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Özel Medya Danışmanı Luna eş-Şibil'in vefatı tüm Orta Doğu'da büyük bir yankı uyandırdı. Peki Beşar Esad'ın Özel Medya Danışmanı Luna eş-Şibil neden öldü, öldürüldü mü?

Beşar Esad'ın Özel Medya Danışmanı Luna eş-Şibil neden öldü, öldürüldü mü?

Geçtiğimiz Çarşamba günü Suriye devlet ajansı SANA, eş-Şibil’in Şam’a giden yollardan birinde trafik kazası geçirdiğini duyurmuştu. Açıklamada, “Özel Danışman Luna eş-Şibil, salı öğleden sonra Şam’a giden bir yolda trafik kazası geçirdi. Kaza, kendisini taşıyan aracın savrulmasına ve yoldan çıkmasına neden oldu. Araç birkaç yere çarptı ve bu durum danışmanın ciddi şekilde yaralanmasına yol açtı. Başındaki kanama nedeniyle uzman sağlık ekibi tarafından tedavi edilmek üzere Şam’daki bir hastaneye götürüldü” ifadeleri yer aldı.

Luna Eş Şibil

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), eş-Şibil’in saat 15.30’da ağır bir trafik kazası geçirdiğini ve ilk olarak Yafur’daki bir klinikte tedavi edildiğini, ardından Şam’daki eş-Şami Hastanesi’ne nakledildiğini bildirdi.

Olayın bir kaza mı yoksa suikast mı olduğu konusunda çeşitli spekülasyonlar ortaya atıldı. İddiaya göre, zırhlı bir araç eş-Şibil’in arabasına arkadan çarparak aracı yolun ortasına itti. Bir diğer iddia ise, çarpan aracın ön kısmında metal bir destek bulunduğu ve bunun da eş-Şibil’in ciddi bir beyin kanaması geçirmesine yol açtığı yönünde.

Eş-Şibil’in kocası Ammar Saati, kazanın olduğu sırada arabada bulunmuyordu. Çiftin, Rusya’nın Soçi kentine seyahat etmeyi planladığı, ancak geçen hafta bu planın engellendiği belirtiliyor. Ayrıca, eş-Şibil’in kardeşi Mulhem eş-Şibil de bir hafta önce Şam’da gözaltına alınmıştı.

The Syrian Observer haber sitesi, eş-Şibil’in ölümünün suikast olabileceğini ileri sürdü. Sitede, Esad’ın danışmanı eş-Şibil’in yanı sıra dış politika danışmanlarından Buseyna Şaban ve Başkanlık Sekreteryası Güvenlik Danışmanı Tümgeneral Ali Memluk’un da Baas Partisi Merkez Komitesinden çıkarıldığı belirtildi. Bu gelişmeler, Esad rejimi içindeki olası iç çekişmelere işaret ediyor.

Luna eş-Şibil, 2010’dan beri Suriye Devlet Başkanlığı’nda medya danışmanlığı yapıyordu. Şam Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra gazetecilik kariyerine adım atan eş-Şibil, 2010’da devlet başkanlığına yakın bir konuma gelmişti. Suriye’ye yapılan askeri müdahalenin ardından Rusya’dan özel destek alarak yetkilerini genişletmişti. Lübnanlı gazeteci Sami Kuleyb ile evliliğini sonlandırdıktan sonra Suriye Öğrenci Birliği’nin eski başkanı Ammar Saati ile evlenmişti.

Kaynak: Haber Merkezi