Bergama'da 'Tekstil fabrikası' isyanı büyüyor

Bergama Belediyesi’nin, eski Sümerbank Tekstil Fabrikası’nda ifraz çalışması başlatarak, borçlarına karşılık parselin bir kısmını devlete bırakma planlarının ortaya çıktığını belirten Bergama Belediyesi İYİ Partili Meclis Üyesi Olgu Altuğ Kemaller, alınan kararın Koruma Kurulu’ndan döneceğine inandığını söyledi

Bergama'da 'Tekstil fabrikası' isyanı büyüyor
29 Temmuz 2020 - 16:30

SERCAN ÖZİPEKÇİ-ÖZEL HABER

Bergama’da, Koruma Kurulu tarafından Cumhuriyet dönemi endüstriyel kültür mirası olarak tescil edilen ve dönemin örnek fabrikalarından gösterilen eski Sümerbank Tekstil Fabrikası’nın bulunduğu arazide belediyenin ifraz çalışması başlatması ve parselin bir kısmının devlete devredileceği iddiaları ile ilgili tartışmalar büyüyor.

“Planları açığa çıktı”

Gazetemizi ziyaret eden ve konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Bergama Belediyesi İYİ Parti’li Meclis Üyesi Olgu Altuğ Kemaller, göreve başladıkları günden bugüne meclis toplantılarında sadece satışlarla ilgili oylamalara tanık olduklarını belirterek, “Sümerbank Tekstil Fabrikası, Cumhuriyet dönemi endüstri mirası olarak Koruma Kurulu tarafından tescil edilmiş bir yer. Tescil ediliyor, belediyeye de tabiri caizse yediemin olarak bırakılıyor. ‘Sen burayı muhafaza et’ deniliyor. Belediye ne yapıyor? Görmezden geliyor, o tescil binanın tescili diyor, parsele hiç kimse karışamaz diyor ve parseli ikiye bölüyor şu an. İfraz çalışması yaptırıyor orada. O ifraz çalışmasını, yani parselin ikiye bölünmesi konusunu son meclis toplantısında getirdi. Biz dedik ki yani sen ne yapmak istiyorsun? Burada bir tescil var. Hayır dedi tescil yok, hayır dedik var, o dedi yok. Tabi mecliste çoğunluğa sahip oldukları için ifrazı geçirdiler ve parseli ikiye böldüler. Ne yapmak istiyorsunuz peki dediğimizde, ‘Belediyenin borçları var, bu borçlara karşılık ben bunu devlete devredeceğim’ dedi. İkinci adım plan bu. Plan açığa çıktı” dedi.


“Dava açacağım”

Tekstil Fabrikası’nın parseliyle ilgili kararın çıktığı meclis toplantısından sonra, İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verdiğini ifade eden Kemaller, “Dedim ki durum böyle böyle. Ki bu tescil çok evvel eskiye dayanıyor, yeni bir tescil değil. İhbar ettim durumu, kurul toplandı. Resmen cevap verilmedi ama benim şifahi duyduğum, belediyeye ciddi bir uyarı gelecek. ‘Yapılan şey yanlış, parsel bazında bir tescil var, böyle bir şey yapamazsın’ denilecek. Yani bu satış durdurulacak bir şekilde. Ben dava hazırlığı içerisindeyim aynı zamanda. Dava da açacağım. Dava sonucunda meclis kararı bozulabilir. Bu yerin ifrazına da satılmasına da engel olacağız. Bunun davasını açacağım” ifadelerini kullandı.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test