Reklam
Reklam
Reklam

Bergama'da arazi satışına, mahkemeden ret

Bergama Belediyesi’nin, malı olmayan köylülerin tarım yaptığı 900 bin metrekarelik araziyle ilgili satış kararı almasına, 3. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı geldi. Karardan memnun olduklarını belirten Bergama Belediyesi’nin İYİ Partili Meclis Üyesi Olgu Altuğ Kemaller, “Yanlış hesap, hukuktan geri döndü” dedi

Bergama'da arazi satışına, mahkemeden ret
10 Nisan 2021 - 11:58
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

AK Partili Bergama Belediyesi’nin, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin itirazına rağmen, MHP’li meclis üyelerinin de oylarıyla Bergama’daki 900 bin metrekarelik köy taşınmazlarını ve tarlalarını satışa çıkarma kararına, 3. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı geldi. Kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirten İYİ Partili Meclis Üyesi Av. Olgu Altuğ Kemaller, ilerleyen süreçte davanın da lehlerine sonuçlanacağını düşündüklerini söyledi.

“Bu tarlalar satılmayacak”

Yaşanan süreç hakkında bilgi veren Kemaller, “Belediyemiz, mecliste aşağı yukarı 900 bin metrekarelik köy taşınmaz malını, tarlasını satışa çıkarma kararı almıştı. Biz buna karşı çıkmıştık. Karşı çıkma sebebimiz, bu yerlerin köylülerin atalarından, dedelerinden kalan, imece usulü edindikleri yerler olmalarıydı. Biz Bergama Belediyesi’ne, buraların Bütünşehir Yasası çerçevesinde Bergama Belediyesi’ne geçtiğini ama kendilerine emanet olduğunu, buraların köylülerin kullanımında kalması gerektiğini ve bu satış kararından vazgeçilmesi gerektiğini söylemiştik. Ama belediye bu işi kabul etmedi. MHP ve AK Partili meclis üyelerinin kararıyla satış kararı aldı. Biz de 3. İdare Mahkemesi’nde meclis kararının iptali için bir dava açtık. Fakat dava sürecinde, yürütme durdurma kararı alınmadan belediye hemen alelacele ihale takvimi açıkladı ve önümüzdeki hafta ayın 15-16’sında bu yerleri satma kararı aldı. Onun üzerine bu hususu bir kez daha İdare Mahkemesi’nin bilgisine sunduk. Dedik ki, ‘Bu yerler satılıyor, gecikme oluyor, bu durumda ileride bu davayı kazansak da bir hükmü kalmayacak’. Bu sabah itibariyle de yürütmenin durdurulması kararını İdare Mahkemesi’nden aldık. Şu an için yargı süreci beklenecek, bu tarlalar satılmayacak” dedi.

“Malı olmayan köylüler kullanıyor”

Kemaller, konuşmasına şöyle devam etti: “Neden bu yerlerin satılmasını istemiyoruz? Bu yerleri normalde köylüler kullanıyorlar. Hiç malı olmayan köylüler icarlayarak kullanıyor. Öncelik onlara veriliyor, önce malı olmayanlar bu yerleri kiralıyor. Bir de satılığa çıkarılan yerler çok büyük metrekaraler… 150 bin, 170 bin, 200 bin metrekare olan yerler, 5 milyon lira, 6 milyon lira, 7 milyon lira gibi rakamlara satışa çıkacaktı. Bunlar köylülerin alabileceği şekilde yerler değildi. Köylüler mesela bu 150 bin metrekare yeri, kendi aralarında bölüşüp 50 kişi falan işliyorlardı. Yani 50 aileye ekmek getiriyordu tek bir 150 bin metrekarelik tarla. Onunla, 900 bin metrekareyi mukayese ettiğinizde, ne kadar ciddi bir rakam olduğunu hayal edebilirsiniz.”

“5 sene sonra nereyi satacaksın?”

Belediye Başkanı Koştu’nun, ‘Biz bu yerleri satacağız, paraya ihtiyacımız var, Bergama’ya yol yapmak istiyoruz’ diyerek bu arazilerin satışını onaylamasının kendilerini daha da üzdüğünü belirten Kemaller, “Köylünün malını satıp, tarlalarını satıp yol yapıyorsun. Altın yumurtlayan tavuk nihayetinde buralar. 5 sene sonra neyi satıp o yolların tamiratını yapacaksın? Bu yüzden biz bu işe karşı çıktık. Daha önce benzer bir durum Tekstil Fabrikası’nda da karşımıza çıkmıştı, o davayı kazandık. Sürekli bir hukuksuzluk, ben yaptım oldu, yaparım, satarım tarzında bir idareyle karşı karşıyayız maalesef. Yanlış hesap bir şekilde hukuktan geri dönüyor” ifadelerini kullandı.

“Dava lehimize sonuçlanacaktır”

Belediyeyi sürekli davalarla karşıya bıraktıkları konusunda belediye başkanını uyardıklarını dile getiren Kemaller, “Başkan bey bana aynen şunu dedi: ‘Daha fazla avukat alırım belediyeye, daha fazla avukatla savunurum kendimi.’ Son meclis toplantısında böyle bir açıklama yaptı. Şu anda karşı taraftan mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı almasıyla alakalı hiçbir hamle yok, beklemedeler. Şu an için süreç bu şekilde ilerleyecek. Ama tabi ki yargının nihai kararının ne olacağını bilemeyiz. Bu tedbiren verilmiş bir karar, bir durdurma bu. Ama bizim elimizde güçlü argümanlar var. Bu davanın da lehimize sonuçlanacağını düşünüyoruz” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test