Reklam
Reklam
Reklam

Berberler Odası'ndan 300 bin liralık destek

İzmir Berberler Odası, pandemi döneminde olumsuz etkilenen üyeleri için 100 bin lirası Oda kasasından, 50 bin lirası ise yönetim kurulu üyelerinin karşıladığı 150 bin liralık alışveriş kartını üyelerine dağıttı. Oda, üyelerinin 150 bin liralık borçlarını da sildi

Berberler Odası'ndan 300 bin liralık destek
04 Ağustos 2020 - 09:22
Reklam

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında 21 Mart’ta kapatılan berberler normalleşme adımları kapsamında 11 Mayıs’ta tekrar açılmış ancak jilet ile sakal tıraşı yasaklanmıştı. 22 Temmuz’da İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplanan İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu, berberlerin uzun süredir beklediği jiletle tıraş yasağını da kaldırmasıyla yaklaşık 4 ay aranın ardından tüm hizmetler verilmeye başlandı. Pandemi döneminin en çok etkilediği esnaf grubundan biri olan berberler, bu süreçte kimileri siftah yapmadan dükkanını kapatırken kimileri ise hiç dükkanını açmadı. Kapalı oldukları dönemde dahi elektrik ve su faturaları ile karşılaşan berber esnafı, günlük kazançla çalışan esnaf grubu olduğu için faturaları ödemekte zorlandı. İzmir Berberler Odası’na kayıtlı 3 bin berberin bulunduğu İzmir’de hükümetin sunduğu 1000 liralık destekten üyelerin yarısı yararlandı. İzmir Berberler Odası, üyelerini bu zor süreçte yalnız bırakmadı. 100 bin lira Oda kasasından, 50 bin lirasını ise yönetim kurulu üyelerinin kendi cebinden karşıladığı 150 bin liralık alışveriş kartını üyelerine dağıttıkları belirten İzmir Berberler Odası Başkanı Şükrü Bilgin, “Aynı zamanda üyelerimizin 150 bin liraya bulan muhasebelerini almadık. Toplamda 300 bin liralık bir desteğimiz oldu” dedi.

Türkiye’de ilk

Pandemi döneminde berber esnafının çok olumsuz etkilendiklerini dile getiren İzmir Berberler Odası Başkanı Şükrü Bilgin, “Hükümetin verdiği bin liralık desteklerden yararlanan çok üyemiz oldu. Biz İzmir Berberler Odası olarak Oda tarihlerinde Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. 150 bin liralık bir bütçe ile üyelerimize destek olduk. Üyelerimize 100’er liralık kart dağıttık ve onlarla alışveriş yaptılar. 1500 esnafımız bu kartlardan yararlandı. İhtiyacı olmayan üyelerimiz almadı ihtiyacı olan üyelerimiz bundan yararlandı. Bu yetmez ama bir nebze olsun üyelerimizin ödedikleri aidatın karşılığını verdik.  Aynı zamanda 2 ay boyunca kapalı oldukları dönemde 150 bin liraya bulan muhasebelerini almadık. Üyelerimize toplam 300 bin liraya bulun bir destek verdik. Bize gelen 1500 üyenizin bilgilerini aldık. Oturdukları ilçe belediyelerine bu bilgileri vererek yardım talebi ettik. Erzak yardımı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nden de yardım ihtiyacı olan üyelerimizin bilgilerini verdik ve yardım almalarını sağladık” diye konuştu.


Potizif ayrımcılık talebi

Berberliğin ölümsüz meslek olarak tanımlayan Bilgin, “Hükümetimiz tarafından berbercilik pozitif desteklenmeli. Vatandaşla birebir temastayız. Arkadaşlık yapıyor bir nevi psikologu oluyoruz. Bize siyasetçiler geliyor, hem tıraş oluyor hem oy istiyor. Berber dükkanında spor, siyaset, ekonomi her şey konuşuluyor. Bunlar kahvehanelerde de oluyor ama berberde daha yakın. Kadınlar için kuaförler, erkekler için berberler olmazsa olmaz. Yemek kadar ihtiyaç. Berber koltuğu tüm makamlarda oturan insanların gelip oturduğu bir koltuk. O koltukta sınıflama yok. En krizli dönemlerde bile insanlar berbere gelip tıraş olup rahatlamak istiyor” dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test