Yaklaşan yeni yıl öncesinde, akaryakıt fiyatlarına yönelik önemli bir gelişme yaşanıyor. Döviz kurundaki değişiklikler ve petrol fiyatlarındaki hareketlilik, akaryakıt fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. 2024'ün ilk günlerinde akaryakıt fiyatlarına Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı yapılması bekleniyor. Peki, 30 Aralık 2023 tarihinde benzin, motorin ve LPG fiyatları ne kadar olacak? İşte son güncellemelere göre fiyatlar...

Özellikle 2024 yılına girmemize kısa bir süre kala, zam haberleri akaryakıt sektöründe de kendini gösteriyor. 20 Aralık Çarşamba günü itibariyle benzine 1 lira 49 kuruş, 22 Aralık Cuma günü itibariyle ise motorin fiyatlarına 1 lira 61 kuruş zam yapıldı.

AKARYAKITA ÖTV ZAMMI GELİYOR

Sektör kaynaklarına göre, 3 Ocak 2024 Çarşamba günü, motorin ve benzine yapılacak 3 liralık ÖTV zammı, fiyatları daha da etkileyecek. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre İstanbul, Ankara ve İzmir'de benzin ve motorin fiyatları şu şekilde:

  • İstanbul'da benzin 34,45 TL, motorin 37.15 TL
  • Ankara'da benzin fiyatı 35,17 TL, motorin fiyatı 37,77 TL
  • İzmir'de benzin fiyatı 35,36 TL, motorin fiyatı 38,02 TL

LPG'nin litre fiyatı ise ortalama 18.65 lira civarında. Fiyatlar, şehirler, ilçeler ve bayiler arasında değişiklik gösterebiliyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının hesaplanmasında birkaç önemli faktör bulunuyor. Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı hesaplanıyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek belirleniyor. Bu fiyatlar, belirli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatını oluşturuyor.

Kaynak: Haber Merkezi