Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır, bel ve kas ağrıları hakkında önemli bilgiler verdi. İnanır, bel ve kas ağrılarının birçok kişinin sorunu olduğunu belirtti. Günlük hayatta hemen hemen herkesin yaşadığı kas ağrılarının, yorgunluk ve sakatlıkların yanı sıra daha ciddi durumların habercisi olabileceğine dikkat çekti. Kas ağrılarının bazen birkaç gün içinde geçebileceğini, bazen de kronikleşerek sürekli hale gelebileceğini ifade etti. Birkaç gün içinde geçen kas ağrılarının büyük sorunlara neden olmadığını ancak uzun süren ve kalıcı hale gelen kas ağrılarının kişilerin günlük hayatını hem aktivite yönünden hem de psikolojik açıdan olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Bu kronik durumlara miyalji adı verildiğini belirtti ve miyaljinin belirtileri hakkında bilgi verdi.

BEL KASLARI GÜN İÇİNDE DAHA SIK KULLANILIYOR

İnanır, günlük hayatta yapılan hareketlerde belli kas gruplarının diğerlerine oranla daha fazla kullanıldığını söyledi. Özellikle bazı meslek gruplarında sürekli kas ağrıları görülebileceğini belirtti. Masa başı ve ağır yük kaldırmaya yönelik işlerde çalışan kişilerde veya duruş bozuklukları olan bireylerde miyalji gelişebileceğini aktardı. Ayrıca kas ağrısının yaygın nedenleri arasında aşırı efor, vücudun bir bölgesine isabet etmiş olan travma, viral enfeksiyonlar, uzun süre kortizon kullanımı gibi faktörlerin olduğunu söyledi.

Son olarak İnanır, uzun süren kas ağrıları, ani ortaya çıkan ve alışılmadık türden kas ağrılarının bir uzman hekime muayene ettirilmesi gerektiğini vurguladı. Miyaljinin tedavisinde fizik tedavi uygulamalarının önemli bir rol oynadığını belirterek, düzenli egzersizin miyaljiye karşı etkili olduğunu ifade etti. Egzersiz sırasında doğru hareketlerin uzman tavsiyesinde ve doğru şekilde yapılmasının önemine değindi.

Muhabir: İPEK KIRCA