Bayram tatilleri, sevdiklerimizle bir araya gelme, yeni yerler keşfetme ve dinlenme fırsatı sunar. Ancak, hangi iller tatilcilerin radarında? Hangi destinasyonlar, insanların gözdesi haline geliyor? İşte, kullanıcıların merak ettiği "Bayramda en çok hangi illere bilet alındı?" sorusunun cevabı burada. Tatil sezonunda insanların rotalarını belirlemesi ve seyahat planlarını yapması, seyahat endüstrisinde heyecan verici bir dönemdir. Bu yazıda, bayram tatillerinde en çok tercih edilen illeri keşfedecek ve tatilcilere ilham verecek popüler rotaları ele alacağız. Şimdiden, seyahat tutkunları için keyifli bir okuma olmasını dileriz.

Bayramda en çok hangi illere bilet alındı?

Bayram tatiline sayılı günler kala İstanbul'un Bayrampaşa ilçesinde bulunan 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda hareketlilik artıyor. Memleketlerini ziyaret etmek veya tatil beldelerine gitmek isteyenler, otogarda yoğunluk oluşturmaya başladı. Yetkililer ise asıl yoğunluğun Cuma gününden itibaren artacağını belirtiyor.

Otobüs doluluk oranları şimdiden yüzde 90-95 civarına yükselirken, bayram öncesi otobüs bilet fiyatlarının bölgeden bölgeye değiştiği ifade ediliyor. Otobüs firması yetkilileri, vatandaşları sahte biletler konusunda uyarıyor ve merdiven altı bilet satışlarından kaçınmaları konusunda uyarıyor.

Türkiye Otobüsler Federasyonu yönetim kurulu üyesi Musa Çaktır, sahte biletler konusunda vatandaşları uyarmıştır. Çaktır, bayram tatili için artan talebe dikkat çekerek, normal ve belgeli acentelerden bilet alınması gerektiğini vurgulamıştır.

Bilet satış platformu Obilet, 9 günlük tatil dönemine ilişkin seyahat trendlerini açıkladı. Tatilin Ramazan Bayramı ve okul arası tatil dönemine denk gelmesi, seyahat ve turizm ürünlerine olan talepte artışa neden olmuştur.

Deniz sezonunun tam olarak açılmamış olmasına rağmen, Antalya, İzmir ve Muğla en çok otel rezervasyonu yapılan iller arasında öne çıkmıştır. Kültür ve doğa turizmi odaklı seyahat planlamaları arasında ise Nevşehir, Bursa, Sapanca (Sakarya), Trabzon ve Eskişehir yer almıştır.

5 Nisan Cuma akşamından başlayan tatil döneminde Obilet platformu üzerinden yapılan uçak bilet satışlarında en çok artış yaşanan destinasyonlar Nevşehir, Iğdır ve Erzincan olmuştur.

Otobüs bileti satışlarında ise en çok artış yaşanan yerler Kastamonu, Zonguldak, Amasya, Konya, Çorum, Tokat ve Erzincan olmuştur. En yoğun araç kiralanan iller arasında İstanbul ve İzmir öne çıkmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ