Başkan Soyer’den Gezi göndermesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katıldığı Rotary 2440 Bölge Federasyonu 2019-2020 dönemi basın toplantısında “Gezi’nin sloganıydı hatırlarsınız, ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’ diye. Hiçbirimiz için tek başına kurtuluş yok” diyerek Gezi’ye gönderme yaptı

Başkan Soyer’den Gezi göndermesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katıldığı Rotary 2440 Bölge Federasyonu 2019-2020 dönemi basın toplantısında “Gezi’nin sloganıydı hatırlarsınız, ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’ diye. Hiçbirimiz için tek başına kurtuluş yok” diyerek Gezi’ye gönderme yaptı

Başkan Soyer’den Gezi göndermesi
12 Temmuz 2019 - 11:49

Mehmet Akif Çakmak

Rotary 2440 Bölge Federasyonu 2019-2020 dönemi basın toplantısını Konak Milli Kütüphane’de gerçekleştirdi. Rotary’nin bu yılki teması “Rotary Dünya’yı birleştirir” olarak belirlenirken, Torbalı Yeniköy’den Meryem Yıldırım, Rotary’nin Gençlik Değişim Programına katılan Özge Kantaş, İzmir Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Ayşe Şener Özmen ve Özel Eğitim Öğrencisi Kemal Boduk, Rotary ile değişen yaşam hikayelerini paylaştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer toplantıya konuk konuşmacı olarak katılarak ‘Gezi’ye gönderme yaptı.

İmagine şarkısını hatırlattı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Özel Eğitim Öğrencisi Kemal Boduk’un Nazende Sevgilim şarkısını söylemesine gönderme yaparak, “Gün güzel başladı sayesinde. Aslında benimde aklımdan bir melodi geçiyordu. John Lennon’un İmagine şarkısı. İmagine şarkısında John Lennon sınırların kalktığı bir dünyayı hayal eder ve onun efsane müziğini yazmıştır. Bu dünyada hiç gitmeyeceğimiz, görmeyeceğimiz yerlerde doğan çocukların da annesi babası olduğunu hatırlamadığımız sürece dünya yaşanır bir yer olmayacak. Biz ne zamanki hiç görmeyeceğimiz çocukların da anne babası, evladı, kardeşi hissedeceğimiz kendimizi, işte o zaman bu dünya yaşanır bir yer olacak. Rotary’nin dünyayı birleştirme meselesinin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bir gün anlayacağız aslında hepimiz birbirimize muhtacız. Gezi’nin sloganıydı hatırlarsınız. ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’ diye. Aslında evrensel bir gerçekliği ifade eder bu slogan. Hiçbirimiz için tek başına kurtuluş yoktur. Hayatımız nerede geçerse geçsin sonuçta birbirimize muhtacız. Ancak bir araya gelirsek bir güç ortaya koyabiliriz. Öyle bir hızla yaşıyoruz ki ne vicdanımız ne aklımız doğanın ritmini yakalayamaz bir halde. Bu hız meselesini tekrar tekrar düşünün isterim. Biz hızlandıkça aslında kendimizden uzaklaşıyoruz” diye konuştu.

“İzmir farklı”

 “Opera sanatçısı Ayşe Hanım, ODTÜ işletmeden sevgili Özge, Torbalı’dan Meryem Hanım, Aslı hocamız hepimizi çok heyecanlandırdı” diyen Başkan Soyer, “Bu farklılıklarla zenginiz ve güzeliz. İzmir’i güzel yapan şeylerin başında bu geliyor. İzmir dünyanın herhangi bir yerinden bu nedenle farklı. İzmir’in bir arada yaşama konusunda sosyal bir geni var. Yüzlerce yıl dilini kültürünü bilmediği insanlarla ticaret yapmanın getirdiği sosyal gen bu. Birlikte pastayı büyütmüşler. Bir arada yaşama konusunda sadece Türkiye’ye değil, dünyaya söyleyeceği çok sözü var İzmir’in. Bu da ıskaladığımız gerçeklerden biri” ifadelerini kullandı.


“Yangınlar bizi üzüyor”

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Fatih Akçiçek ise yaptığı konuşmada, son zamanlarda çıkan yangınların kendilerini üzdüğünü belirterek, “Yangınların yüzde 90 insan faktörü ile ortaya çıkması bile biz rotaryenlerin harekete geçirmek için bir sebep. Ormanları koruma konusunda üzerimize düşen görevi yapmalıyız. Yere atılan izmaritlerden denize atılan ağlara kadar pek çok projeyi planladık ve devreye alıyoruz. Belediyelerimiz ve STK’larımızla birlikte olmalıyız. Yediğimiz barbun balığında plastiğe rastlanmama oranının yüzde 60’ın altına indiğini söyleyebiliriz. Rotary dünyada büyük bir güçtür. Rotary aşı kampanyası ile dünyada çocuk felcini bitirmek üzere” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum