Reklam
Reklam

Başkan Batur sessizliğini bozdu: İçime sinmiyor

Pasaport’taki Passtel AVM ve eski tütün depolarının bulunduğu alanda inşa edilecek olan Gökdelen projesi ile ilgili ilk kez konuşan Başkan Batur, sessizliğini bozdu. Projeyi kentin kabine saplanan bir hançer olarak nitelendiren Batur, “İçime sinmiyor. Gerekli hukuksal çalışmayı başlattık” dedi

Başkan Batur sessizliğini bozdu: İçime sinmiyor
03 Aralık 2019 - 11:14
Reklam

KENAN YEŞİL

Konak Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısı ilk oturumu İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un idaresinde gerçekleştirildi. Pasaport’taki Passtel AVM ve eski tütün depolarının bulunduğu 3 bin 532 metrekarelik alana inşa edilecek olan Zorlu Konak projesine ilişkin ilk kez konuşan Batur, sessizliğini bozdu. Projenin içine sinmediğini dile getiren Batur, gerekli hukuksal çalışmayı başlattıklarını ve kanunlar çerçevesinde ne gerekiyorsa yapacaklarını vurguladı. Öte yandan mecliste, Halkapınar'da Başkent Hastanesi'ne ait olan arazi ile ilgili alınan imar komisyonu kararı da gündeme geldi. Komisyon kararına AK Parti Grubu muhalefet şerhi koyarken, CHP’li meclis üyelerinin kabul oyu sonucu oy çokluğu ile kabul edildi.

Konak'ın kalbine hançer

Başkan Batur, Pasaport’taki Passtel AVM ve eski tütün depolarının bulunduğu 3 bin 532 metrekarelik alana inşa edilecek, 146 metre yüksekliğinde, 42 kattan oluşacak Zorlu Konak projesine olan itirazını dile getirdi. Konak'ın kalbine hançer gibi saplanan gökdelen projesinin içine sinmediğini belirten Başkan Batur, İzmir’in kalbine saplanmış hançer gibi tanımlamasında bulundu. Bu yükseklikteki bir gökdelenin Konak’ın merkezine yapılmasını hiçbir açıdan doğru bulmadığını ve mimarlık mesleğinden gelen biri olarak içine sindiremediğini dile getiren Başkan Batur, “Kent siluetini de bozacak böyle bir projeyi biz de doğru bulmuyoruz. Bir kere İzmir’de yüksek yapılar için ayrılmış bölgeler var. Yüksek projeler için bu bölgelerin kullanılması gerekiyor. Kaldı ki Konak’ın ne alt yapısı ne de trafiği bu yoğunluktaki bir projeyi kaldırmaz" diye konuştu.

Hukuki çalışma başlatıldı

Ruhsatlandırma sürecinde yetkilerinin kısıtlı olduğunu da belirten Batur, “Ancak Konak’ı yöneten yerel yönetim olarak ben ve yerel yönetim meclisi olarak bunu engellemek için elimizden geleni yapacağız. Belediyemizin hukuk birimlerini de bu anlamda atılabilecek her türlü adımı atmaları konusunda harekete geçirdik" diyerek bunun peşini bırakmayacaklarını ve gerekli hukuki çalışmaları yaptıktan sonra meclise ve kamuoyuna bildireceklerini söyledi.

Komisyon kararına AK Parti’den itiraz

Konak Belediyesi Aralık ayı meclisinde ayrıca Halkapınar'da Başkent Hastanesi'ne ait olan arazi ile ilgili alınan imar komisyonu kararı da gündeme geldi. AK Partili Meclis Üyesi Hakan Yıldız planla ilgili eleştirilerde bulundu. Eğer böyle bir plan tadilatını belediye hissesi varken yapıyor olsaydık, belediye şuan bu arsayı 30 milyon daha fazlaya satmış olurdu. Buradaki CHP’li meclis üyesi arkadaşlarımın da bu konuyu kendi içlerinde çok tartıştığını biliyorum. Komisyonda biz bunu tartışırken, kentsel dönüşüm komisyonunda üye olan arkadaşlarımızın katıldığı geniş katılımlı bir toplantı yapığımızda o toplantıya katılan CHP’li arkadaşlarımız; geçmiş dönemde buna oy verdiklerini, ama şuanda bundan doğan zarardan dolayı mutlu olmadıklarını özellikle belirttiler. Ben bir dedikodu üzerine

konuşmuyorum. Burada çok net bir şekilde inşaat artışı getiriyoruz, 22 bin metrekareyi 25 bin metrekareye çıkarıyoruz ancak meclis olarak Başkent Hastanesi bu projeyi düşünüyor mu, ne kadar zamanda yapacak, yaratacağı istihdam nedir, bunlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Ayrıca tam 30 milyonluk bir değer kaybı yaşıyoruz. Bu konuda oyumuz rettir” şeklinde konuştu.

“Maddi kayıp yok”

Hakan Yıldız'ın eleştirilerin üzerine konuşan Başkan Abdül Batur, eleştirilere cevap verdi. Başkan Batur,İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden gelen 1/5000'lik plana göre çalışmaların gerçekleştirildiğini belirterek “Yapılan çalışma içinde belediyeye pay çıkarılması var. Burada belediyemizin maddi, bir kaybı yok. Bu alan o yılın raiç bedeliyle tamamlanmıştır. Biz buna kente gelen bir yatırım olarak bakıyoruz" dedi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam