Barış Terkoğlu, kalemiyle sarsıcı haberlere imza atan, Türk gazetecilik dünyasının önemli isimlerinden biridir. Gazeteci kimliğinin yanı sıra yazarlık ve mühendislik kariyeriyle de dikkat çeken Terkoğlu, Türkiye'nin gündemine yön veren isimlerden biridir. Peki, Barış Terkoğlu'nun mesleği nedir, Kaç yaşında ve nereli? İşte, merakla takip edilen bu ismin hayatına dair çarpıcı detaylar...

Barış Terkoğlu kimdir?

Barış Terkoğlu, 13 Ekim 1980 tarihinde İstanbul'da doğan Türk mühendis, gazeteci ve yazardır. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunudur ve yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde tamamlamıştır.

Gazetecilik kariyerine CNN Türk'te yayımlanan "Oradaydım" belgesel programında araştırmacı olarak çalışarak başlamıştır. 2008'den itibaren OdaTV haber sitesinde haber müdürlüğü görevini üstlenmiş, 2018 yılından sonra ise Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Halk TV'de "Sözüm Var" programını Şirin Payzın ve Emin Çapa ile birlikte sunmaktadır. Ayrıca Barış Pehlivan ile birlikte kurduğu "B Yüzü" adlı YouTube kanalı bulunmaktadır.

Barış Terkoğlu'nun hukuki süreci, 14 Şubat 2011'de OdaTV Davası kapsamında gözaltına alınmasıyla başlamıştır. 19 ay Silivri Cezaevi'nde tutuklu kaldıktan sonra, 14 Eylül 2012'de görülen duruşmada tahliye edilmiştir. Daha sonra 2020 yılında Libya'da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenazesine ilişkin haber nedeniyle tutuklanmış, ancak 2020'deki duruşmada tahliye edilmiştir.

Barış Terkoğlu, gazetecilik kariyeri boyunca Türkiye'de basın özgürlüğü konusunda yaşanan baskıları gündeme getirmesiyle ve katıldığı projelerle tanınmaktadır.

Barış Terkoğlu mesleği ne?

Barış Terkoğlu, mesleği gazeteci ve yazardır.

Barış Terkoğlu kaç yaşında?

Barış Terkoğlu, 13 Ekim 1980 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir.

Barış Terkoğlu nereli? 

Barış Terkoğlu, İstanbul doğumludur.

Kaynak: Haber Merkezi