NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Balkanlar'da yaptığı ziyaret kapsamında Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da ayrılıkçı söylemler ve Rusya'nın ülkedeki etkisinden duyduğu endişeyi dile getirdi. Stoltenberg, Bosna Hersek'te istikrarı zayıflatan ve reformları engelleyen ayrılıkçı söylemlerle mücadele çağrısında bulunarak, liderlere birlik ve ilerleme mesajı verdi.

Rusya'nın Bryansk Kentinde Spor Okuluna Saldırı: Bir Öğrenci 3 Arkadaşını Yaralayarak İntihar Etti Rusya'nın Bryansk Kentinde Spor Okuluna Saldırı: Bir Öğrenci 3 Arkadaşını Yaralayarak İntihar Etti

'NATO olağanüstü bir özveriyle çalışmalarını sürdürüyor'

NATO'nun Bosna Hersek'e verdiği desteğe vurgu yapan Stoltenberg, bölgenin güvenliği ve istikrarı için NATO'nun olağanüstü bir özveriyle çalıştığını belirtti. Ayrıca, Saraybosna'daki NATO karargahının AB'nin Althea misyonuna destek sağladığını ve bu misyonun başarısına odaklandıklarını dile getirdi.

'Bosna Hersek savunma kapasitesini güçlendirmeli'

Bosna Hersek'in Avro-Atlantik entegrasyonuna verilen destek ve ülkenin reform çabaları da Stoltenberg'in konuşmasında önemli bir yer tuttu. NATO Genel Sekreteri, Bosna Hersek'in savunma kapasitesini güçlendirmeye yönelik adımlarını memnuniyetle karşıladıklarını ve ülkenin doğal afetlere karşı yanıt verme yeteneğini artıracağına inandıklarını ifade etti.

'Bölgesel iş birliği güçlendirilmeli'

Stoltenberg'in Bosna Hersek temasları sadece bir parça; Balkanlar'daki ziyaretinin devamında Kosova, Sırbistan ve Kuzey Makedonya'yı da ziyaret edeceği öngörülüyor. Ayrıca, bölgedeki NATO üyesi ülkelerin liderleriyle bir toplantı gerçekleştirerek bölgesel iş birliğini daha da güçlendirmesi planlanıyor. Stoltenberg'in bölgedeki temasları 3 gün boyunca devam edecek.

Kaynak: İHA