"Bal üretiminiz dünyaya örnek"

FAO proje yöneticisi MariaRicci, Türkiye'deki çalışmalardan gurur duyduklarını söyleyerek, "Türk çam balı son derece önemli ve dünya çam balı üretiminde ilk sırada" dedi

"Bal üretiminiz dünyaya örnek"
13 Şubat 2020 - 14:11

Türkiye bal değer zincirinin coğrafi işaretler yardımıyla sürdürülebilirliğinin desteklenmesi projesi kapsamında, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) yetkililerince Muğla'daki arıcılara eğitim verildi. Muğla Arı Yetiştiricileri Birliğinde düzenlenen toplantıya FAO proje yöneticisi Maria Ricci, FAO Teknik Danışmanı RafaeleDall'Olio, INNAO Coğrafi İşaret Uzmanı MelanieVanpraet ve Proje Türkiye Koordinatörü Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sertaç Dokuzlu ile kentteki çam balı üreticileri paketleme tesisi sahipleri, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personeli katıldı.Toplantıda üreticilere iyi ve kaliteli balın uluslararası pazardaki yeri ve önemi anlatıldı.

Avrupa’ya ulaşım
Ricci, Türkiye'deki çalışmalardan gurur duyduklarını söyleyerek, "Türk çam balı son derece önemli ve dünya çam balı üretiminde ilk sırada" dedi.
Ricci, Türkiye'nin çam balının yüzde 92'sini üreten bir ülke olduğuna işaret ederek "Bunun yüzde 8'i de Yunanistan'da üretiliyor. Coğrafi işaret bütün üreticilere pazarlama şansı verecek ve katma değer sağlayacak diye düşünüyorum. Aynı zamanda Avrupa'daki tüketicilere de kolaylıkla ulaşımı sağlayacak" diye konuştu.
 


Kalıntı olmamalı
Vanpraet ise Avrupa'daki tüketicilerin aradığı ve istediği en önemli konunun ürünlerde şeffaflık ve güvenilirlik olduğunu söyledi.
Önem verdikleri en önemli unsurun balda hiçbir şekilde kalıntı bulunmaması olduğuna dikkati çeken Vanpraet, "Bu projenin sonucundan son derece umutluyum. Yaptığımız eğitimlerden aldığımız geri dönüşler son derece iyi. Arıcılar arasında oluşturulacak iyi bir iş birliğiyle ihracat piyasasına açılmak daha kolay olacak." diye konuştu.
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Yılmaz Kaya da, Muğla çam balının geçen yıl coğrafi işaret belgesiyle tescillendiği anımsattı. AA

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test