Bakan Yumaklı, İzmir’in Selçuk ilçesindeki yangın kriz merkezinde yaptığı açıklamada, dün başlayan İzmir’in Selçuk ve Menderes ilçeleri ile Balıkesir’in Susurluk ilçesindeki yangınlara gece boyunca müdahale edildiğini belirtti. Yumaklı, “An itibarıyla her üç yangınımızın da kontrol altına alındığını söylemek istiyorum” dedi. Yangınların çıkış sebeplerinin valilik ve kolluk kuvvetleri tarafından araştırıldığını ifade eden Yumaklı, “Menderes yangınının bir hobi bahçesinde başladığını söylemiştik, ilgili kişiler gözaltında. Dün İzmir’de risk grubunda 6 yangın vardı, biri Çeşme’deydi. Çeşme yangını maalesef bir sigara izmaritinden çıktı ve bu kişi de gözaltına alındı. Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde orman yangınına sebep olanların ağır müeyyidelerle karşılaşacağını belirtmek istiyorum. Bu konunun telafisi yok ve can ile mal kaybına yol açabilir. Bu tür olayları engellemek adına yoğun bir mücadele yürütülüyor,” dedi.

Dün saat 13.00 sıralarında Menderes ilçesi Şaşal Mahallesi yakınlarında ve saat 13.30 sıralarında Çamönü Mahallesi yakınlarında iki ayrı orman yangını çıktı. Yangınlara 5 uçak, 13 helikopter, 35 arazöz, 7 su ikmal aracı, 4 dozer ve çok sayıda orman işçisiyle müdahale edildi. Alevlerin yaklaştığı Çamönü Mahallesi’nde bazı evlerdeki vatandaşlar tedbir amacıyla tahliye edildi. Köylüler de yangını söndürme çalışmalarına destek verdi, bazı vatandaşlar evlerinin çatısına su tutarak alevlerden korumaya çalıştı.

Menderes’teki yangına müdahale sürerken, dün saat 17.00 sıralarında Selçuk ilçesinde de bir orman yangını çıktı. Alevlere 8 dakika içinde ilk müdahale yapıldı. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de çalışmalara katıldı. Yangına toplam 12 hava aracı, 44 arazöz, 14 su ikmal aracı, 5 dozer ve 480 kişilik bir ekip müdahale etti. Selçuk-Kuşadası yolu tedbir amacıyla trafiğe kapatıldı.

Kaynak: Haber Merkezi