Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren'in uçak seferlerinin iptalleri ve bilet fiyatlarıyla ilgili yazılı soru önergesine yanıt verdi. Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen yolcu haklarının yerine getirilmemesi durumunda, işlemlerin mevzuata uygun şekilde yapılarak teknik veya operasyonel sebeplerle iptal edilen seferlerde işletmelerin yolculara tazminat ödemesi sağlandığını ifade etti. Ayrıca, mevzuat ihlalleri nedeniyle işletmelere Türk Sivil Havacılık Kanunu ile belirlenen üst sınırdan idari para cezası uygulandığını belirtti.

Bakan Uraloğlu, Türkiye genelinde bu yıl mart sonu itibarıyla uçuş iptalleriyle ilgili 1413 başvuru yapıldığını açıkladı.

Bilet fiyatlarına ilişkin tavan fiyat uygulaması hakkında bilgi veren Uraloğlu, iç hat direkt uçuşlarında bilet tavan fiyatlarının 1 Mayıs-31 Temmuz 2024 tarihleri arasında bir uçuşun yüzde 80'i için 2 bin lira, kalan yüzde 20'lik kısım için ise 3 bin 250 lira olacağını kaydetti. 1 Ağustos 2024 tarihinden itibaren ise bu oranların sırasıyla 2 bin 500 lira ve 4 bin lira olarak uygulanacağını belirtti.

Hava yolu işletmelerinin serbest piyasa koşullarında faaliyet gösteren ticari kuruluşlar olduğunu vurgulayan Uraloğlu, şunları ekledi: "Hava meydanlarına uçuş başlatılması, ilave hat konulması, uçuş saatlerinin değiştirilmesi, aktarmalı veya aktarmasız uçuşların icra edilmesi gibi hususlar hava yolu işletmelerinin kendi yetkisi dahilindedir. Hava yolları, filo yapıları, filo müsaitliği, slot saatleri ve filolarındaki hava araçlarının bağlantıları çerçevesinde uçuş saatlerini kendileri belirlemekte ve talepte bulunmaktadır."

Uraloğlu, uçuş başvuruları olduğunda bu başvuruların ilgili mevzuat kapsamında Bakanlık tarafından değerlendirildiğini bildirdi.

Kaynak: Haber Merkezi