Bakan Pakdemirli, deniz temizliği için daldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlık tarafından hayata geçirilen “Denizden Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” kapsamında Çeşme’de dalış gerçekleştirdi ve denize atılmış ağları denizden çıkardı

Bakan Pakdemirli, deniz temizliği için daldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlık tarafından hayata geçirilen “Denizden Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” kapsamında Çeşme’de dalış gerçekleştirdi ve denize atılmış ağları denizden çıkardı

Bakan Pakdemirli, deniz temizliği için daldı
14 Temmuz 2019 - 15:40

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,  “Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” kapsamında Çeşme’de özel bir dalış gerçekleştirdi. Eşek Adası yakınlarında düzenlenen etkinlikte, denize dalmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pakdemirli, projenin şimdilik tamamen devletin ve bakanlığın imkanlarıyla gerçekleştiğini, ilerleyen günlerde sivil toplum kuruluşlarının da desteğinin olacağını söyledi.

“Altta bir ekosistem var”

Denizlerin gelecek nesillerden bizlere emanet olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, “Bunun farkında olmamız gerekiyor. Her kaynağı olduğu gibi denizlerimizi de çok verimli kullanmamız lazım. Denizlerin altını su gibi görmemek lazım. Alta bir ekosistem, bitki örtüsü var. Bunları koruma anlamında her türlü çabayı ve gayreti sarf etmemiz lazım. Koruma kullanma dengesine riayet etmemiz lazım. Bugün itibariyle tüm dünyanın bir problematiği olan bir durum söz konusu. Elimizde bir tane dünya var ama yedi dünya varmış gibi tüm dünya bunu harcıyor. Biz de bu işe bir katkı olsun diye başta ağların, sepetlerin ve diğer av gereçlerinin temizlenmesiyle ilgili bir kampanya başlattık” dedi.

650 bin ton ağ atıldı

Proje hakkında bilgi veren Pakdemirli, “600 lokasyonda 65 bin dekar alanı taradık. Burada da 450 bin metrekare ağ tespit ettik ve bunları toparladık. 4 bin 500 adet de denizlerden sepet ve benzeri av araçları topladık. Şöyle izah edeyim 100 metre ağ yaklaşık 300 deniz canlısını, organizmasını ortadan kalkmasına sebep oluyor. Bizim şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda 1,5 milyon deniz canlısını ve ekosistemi korumuş kollamış oluyoruz” şeklinde konuştu. Pakdemirli ayrıca, geçen yıl içinde denize 650 bin ton ağın atıldığı bilgisini verdi.

Pazar filesine dönüşüyor

Projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın Sıfır Atık Projesi kapsamına da girdiğini belirten Pakdemirli, “Denizlerimizin temiz olması kaynakları düzgün kullanmamız, israf etmemiz ve gelecek nesillerden emanet aldığımız çevremizi daha iyi koruma anlamında değerli görüyoruz. Ben de arkadaşlarıma destek olmak ve kamuoyuna destek olmak adına buradayım” ifadelerini kullandı. Pakdemirli, denizden toplanan ağların pazar filesine dönüştüğünü söyledi.

15 Temmuz mesajı

15 Temmuz ile ilgili de konuşan Pakdemirli, millete ait olan tankları, silahları çalıp bunları halka çeviren bir FETÖ çetesiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek, “İnşallah Rabbim vatanımıza milletimize böyle bir illet ve zilletle karşı karşıya getirmez. Demokrasi ne diyorsa biz orada varız. Demokrasi ne diyorsa, kim iktidara gelecekse gidecekse bunları hepsi sandıkta olacak. İnşallah milletimiz bir daha böyle bir illet ve zillet yaşamaz” dedi.

Bakan Pakdemirli ve ona eşlik eden dalgıçlar daha sonra denize dalarak, denize atılmış ağları çıkardı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum