Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bademli'den yerli ceviz hamlesi

Ödemiş Bademli Fidancılık Kooperatifi, seleksiyon ıslahı çalışmaları sonucu, düşük rakımlarda kolaylıkla yetiştirilebilen, ince kabuklu ve yüksek verimli yerli bir ceviz çeşidi elde etti.

Bademli'den yerli ceviz hamlesi
13 Eylül 2019 - 10:47
Reklam

‘Potamia Erdin’ isimli yeni türün, yabancı ceviz çeşitleriyle rekabette üreticiye avantaj sağlayacağı açıklandı

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Türkiye’nin örnek tarımsal kooperatiflerinden biri olan Ödemiş Bademli Fidancılık Kooperatifi, sürdürdüğü seleksiyon ıslahı çalışmaları sonucu yerli ceviz çeşidi elde etti. ‘Potamia Erdin’ adı verilen ceviz çeşidi ile kooperatifin, yerli üreticinin yabancı ceviz çeşitleri ile rekabetinden kazançlı çıkmasını sağlamayı hedeflediği açıklandı. Tescil edilen Potamia Erdin yerli cevizi için Tire Mehmetler Köyü’nde hasat töreni gerçekleştirilirken, törene Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Suat Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer ile birlikte çok sayıda davetli ve üretici katıldı. Hasat töreni sonrası Doku Kültürü Seraları gezilirken, Kooperatif Merkezi’nde de yapılan sunumlarla potamia Erdin’in tanıtımı gerçekleştirildi.

Düşük rakımda yetişebiliyor

Elde edilen yeni ceviz çeşidinin tanıtım toplantısında konuşan Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bilgi, Türkiye’de 51 yıldır faaliyet gösterdiklerini ve gerçekleştirdikleri çalışmalar ile kooperatifçiliğin en iyi örneğini vermeye çalıştıklarını ifade ederek, her zaman üreticinin yanında olduklarını ve ürünlerinin katma değerini artırmak için çaba harcadıklarını söyledi. Türkiye meyvecilik sektörüne şimdiye kadar üç çeşit kazandırdıklarını ifade eden Bilgi, “Piyasamıza kazandırdığımız en önemli çeşitlerden biri Potamia Erdin’dir. Bu çeşidin ilk hasadını da gerçekleştirdik. 2000’li yıllarda keşfettiğimiz bu ağacın bir çiftçi tarafından sınır ağacı olarak dikildiğini fark ettik. Daha sonra yerinde gözlemler yaparak piyasadaki ihtiyaçları karşılayabileceğini gördük. Düşük rakımlarda kolaylıkla yetiştirilebilecek olan bu tür ince kabuklu, yüksek verimli iç randımanı yüksek ve verimli bir çeşittir” diye konuştu. Ar-ge faaliyetleri ile Türkiye meyvecilik sektörüne hizmet etmeye devam edeceklerini dile getiren Bilgi, “Kooperatifimiz sadece fidan üretimi yapan ortaklara üretim girdisi olarak temini, pazarlama gibi faaliyetlerde bulunmakla kalmayıp ülkemizin tarımsal gelişmesine katkı sağlayacak çalışmalara imza atıyor” dedi.


“Bir başarı hikayesi”

İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer ise yaptığı konuşmada, tarımın zor yapıldığı ya da vazgeçildiği birçok köye rağmen, pes etmeden emek vererek herkese örnek oldukları için Bademli Fidancılık Kooperatifi üyelerine teşekkür etti. Sahip olunan zenginliği bilimin ışığı ile değerlendirerek, yeni bir başarı hikayesi yazıldığını ifade eden Soyer, “Kendi potansiyelinin farkına varmış, küçük bir köyde kocaman yürekli, gönlünü tarıma, kooperatifçiliğe, bu topraklara, memlekete adamış üreticilerle tarımsal üretim alanında hak edilen yere gelinebileceğini bize gösteriyorsunuz. Bu çalışmalara destek veren, alın terini esirgemeyen herkese teşekkür ediyor, yeni başarı hikayelerinde buluşmayı diliyorum” ifadelerini kullandı. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum