İskoçya'da yaşayan Fiona Harvey, popüler dizi Baby Reindeer'da Martha karakterine ilham verdiği iddiasıyla Netflix'e dava açtı. Harvey, California'da bir mahkemede Netflix'in kendisi hakkında "acımasız yalanlar" söylediğini iddia ederek hakaret, ihmal ve gizlilik ihlali suçlamalarında bulundu.

Harvey, dizinin kendisini yanlış bir şekilde taciz suçundan hapis yatmış bir suçlu olarak gösterdiğini iddia ediyor ve 170 milyon doların üzerinde tazminat talep ediyor. Netflix ise konuya ilişkin herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

Mahkeme belgelerine göre, Harvey, dizinin yaratıcısına cinsel saldırıda bulunduğu iddialarını reddediyor. Harvey, Netflix'in "bu yalanları söylediğini ve asla durmadığını, çünkü gerçeklerden daha iyi bir hikaye olduğunu ve daha iyi hikayelerin para kazandırdığını" iddia ediyor.

Dizideki Martha karakteri, bir sahnede dizinin kahramanına cinsel saldırıda bulunurken gösteriliyor. Ancak dizinin bitiş jeneriğinde, yapımda gerçek olaylardan esinlenildiği ancak bazı karakterlerin, isimlerin, olayların, mekanların ve diyalogların dramatik amaçlarla kurgulandığı belirtiliyor.

Netflix yöneticisi Benjamin King, dizinin yazarı ve başrol oyuncusu Richard Gadd'ın hüküm giymiş takıntılı bir takipçinin elinde uğradığı korkunç tacizin gerçek hikayesi olduğunu söyledi. Gadd'ın adı Harvey'in davasında sanık olarak geçmiyor ve dizide ne Gadd ne de Harvey'in gerçek isimleri kullanılıyor.

Harvey, kendisini dizide Martha olarak canlandırılan kadın olarak tanımlıyor ancak Netflix ve Gadd bunu doğrulamıyor. Harvey'nin New York'taki avukatı Richard Roth, müvekkilinin hiçbir zaman bir suçtan mahkum edilmediğini kanıtlayan belgelere sahip olduğunu söyledi.

Harvey, dizinin Nisan ayında yayınlanmasından beri çok sayıda ölüm tehdidi aldığını ve İngiltere'de yaşayan bir kadın olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Haber Merkezi