Aytaç Durak, 86 yaşında ve 5 dönem boyunca Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüttükten sonra aktif siyaseti bıraktıktan sonra Pozantı'nın Bürücek Yaylasında bugün rahatsızlandı. Yakınlarının sağlık ekiplerine haber vermesi üzerine Pozantı Devlet Hastanesine kaldırılan Durak, buradan hava ambulansıyla Balcalı Hastanesine sevk edildi. Acil serviste tedavi altına alınan Durak'ın bilincinin açık olduğu öğrenildi. Vertigo rahatsızlığı nedeniyle bayıldığı tahmin edilen Durak'ın durumunun iyi olduğu ve hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi. Peki, Aytaç Durak kimdir? Detaylar haberimizde...

Aytaç Durak kimdir?

1938 yılında Adana'nın Karaisalı İlçesi'nde, tüccar bir ailenin altı çocuğundan ikincisi olarak dünyaya gelen Aytaç Durak, ilkokulu Adana Gazipaşa İlkokulu'nda, ortaokulu Tepebağ Ortaokulu'nda, ve liseyi Adana Erkek Lisesi'nde tamamladı. 1957 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü'ne girdi ve 1963 yılında mezun oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra DSİ Adana İçme Suları Şefi ve Köy Hizmetleri Adana İl Müdürü olarak görev yaptı. Bu süreçte evlendi ve askerliğini yedek subay olarak Ankara Mamak Muhabere Okulu'nda tamamladı.

Sonrasında iki yüksek mühendis kardeşiyle birlikte Adana'da inşaat müteahhitliği yaparak 2000'den fazla konut inşa etti. İnşaat sektöründeki faaliyetleri yanında 1963-1980 yılları arasında Adalet Partisi'nden 4 dönem belediye meclis üyeliği ve Adana Ticaret Odası Meclis üyeliği yaptı. Müteahhitlik kariyeri boyunca üç kez Adana Vergi Rekortmenleri arasında yer aldı. Ayrıca Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Dünya Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Eski Adana Buyuksehir Belediye Baskani Aytac Durak Hastaneye Kaldirildi Cvvh

Aytaç Durak, 25 Mart 1984, 27 Mart 1994, 18 Nisan 1999, 28 Mart 2004 ve 29 Mart 2009 tarihlerinde yapılan beş ayrı yerel seçimde Adana Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Ancak 2010 yılında Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı. 2014 yerel seçimlerinde bağımsız olarak adaylığını koydu ancak MHP'den aday olan Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü lehine adaylıktan çekildi. Sözlü o seçimde belediye başkanlığını kazandıktan sonra Aytaç Durak aktif siyasetten çekildi.

Kaynak: İHA