Eskişehir Orman İşletme Müdürlüğü Fidanlığı tarafından üretilen 19 bin adet tuz çalısı bitkisi, Elazığ'a getirilerek 'Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi' projesi kapsamında önemli bir adım atıldı. Elazığ'ın pilot iller arasında yer aldığı bu projenin bir parçası olarak, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından merkeze bağlı Aydıncık Köyü'nde yaklaşık 600 dekarlık alanda mera ıslah çalışması başlatıldı. Projeyi değerlendiren Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, tarımsal ekosistemlerin iyileştirilmesi ve onarılması hedeflenerek, ilk etapta Elazığ'da 170 dekarlık bir alana Amerikan tuz çalısı ekileceğini belirtti.

Bu çalışma ile Elazığ'da ilk defa gerçekleştirilen mera ıslahı ile kentin meralarının istifade miktarının arttırılması, çoraklaşmanın önlenmesi, meracılık hayvancılığının geliştirilmesi ve meralarda otlatma ile kaba yem ihtiyacının karşılanarak hayvanlığın sürdürülebilir hale getirilmesi hedefleniyor. İl genelinde 193 bin 500 hektarlık mera alanında tahdit işlemlerinin tamamlandığını belirten Kılıç, meraların yaklaşık 101 bin hektarlık kısmının tahsis edildiğini ve yıl sonuna kadar bu tahsis işlemlerinin 60 bin hektar daha arttırılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Kılıç, projenin uygulanmasıyla ilgili olarak, "Tarımsal ekosistemlerin iyileştirilmesi ve onarılması çerçevesinde bitkisel üretimin geliştirilmesi projesi ile ilk kez ilimizde uygulanacak olan mera ıslah çalışmasını gerçekleştiriyoruz. İlimizdeki meraların istifade miktarını daha da arttırılması, meraların çoraklaşmasını önlenmesi meracılık hayvancılığının geliştirilmesi ve meralarda otlatma ile kaba yem ihtiyacının karşılanarak hayvanlığın sürdürülebilir bir şekil kılınması amacıyla ilk kez ilimizde Malatya ve Kahramanmaraş’ta da uygulanacak olan mera ıslah çalışmasını gerçekleştiriyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ