Aydın Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, ilçenin 60 yıllık süregelen çöp sorununu çözmek adına önemli bir adım attı. Başkan Kaplan, vahşi çöp depolama sorununa son vermek amacıyla harekete geçerek çöp döküm alanında tahliye işlemlerine başladı. Koçarlı-Çakırbeyli yolu üzerinde yer alan ve uzun süredir kötü bir görüntü oluşturan çöp döküm alanındaki tahliye çalışmalarının bugün itibarıyla başladığını açıklayan Başkan Kaplan, ilçedeki yıllardır devam eden çöp sorununu çözmek için verdikleri sözü tuttuklarını belirtti.

Göreve geldiği günden beri ilçede karşılaşılan köklü sorunlara çözüm getirmek için çaba sarf eden Belediye Başkanı Nedim Kaplan, çöplerin Aydın Efeler'deki Katı Atık Bertaraf Tesisine nakledilmeye başlandığını duyurdu. İlk aşamada 500 kamyon civarındaki çöplerin Aydın'daki tesislere taşınmasını planladıklarını ifade eden Başkan Kaplan, kepçelerle kamyonlara yüklenen çöplerin katı atık tesislerine nakledildiğini belirtti. Ayrıca, çöp alanının tahliye edilmesinin ardından bölgede ağaçlandırma çalışmaları yapılacağını ve rekreasyon alanı oluşturacaklarını ekledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ile Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü arasında koordineli bir çalışmanın sürdüğünü belirten Başkan Kaplan, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerine gerekli talimatları verdiklerini ve çöp transferine başladıklarını söyledi. Çöplerin Aydın'a titizlikle taşındığını ifade eden Başkan Kaplan, ilk aşamada 500 kamyon civarındaki çöpün taşınmasının planlandığını ve metan gazı ölçümlerinden sonra ikinci aşama çalışmalara geçileceğini belirtti. Başkan Kaplan, ikinci aşamada çöplerin tamamen kaldırılmasıyla ilçenin 60 yıllık çöp sorununun ortadan kalkacağını vurguladı.

Kaynak: İHA