Seda Kaçan, motor sporlarında Avrupa Şampiyonu olan ilk kadın pilot olarak tarihe geçti. Peki, bu yetenekli sporcunun hikayesi nedir ve bu başarıya nasıl ulaştı? Detaylara ulaşmak için okumaya devam edin...

Seda Kaçan kimdir?

Seda Kaçan, 1993 yılında Kırklareli'de doğdu. Babası subay, annesi ise okul öğretmenidir. Yüksek öğrenimini İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'nde endüstri mühendisliği bölümünde tamamladı. Mezuniyetinin ardından, çok uluslu Doritos ve PepsiCo şirketlerinde marka yöneticisi olarak çalışmaya başladı.

Yarış kariyerinin başında Kaçan, etrafındakiler tarafından bu sporun bir erkek sporu olduğu söylenerek engellendi. Ancak, aldığı eğitimlerin ardından motor sporlarına 27 yaşında nispeten geç bir yaşta başlamaya karar verdi.

Türkiye Karting Şampiyonası'nda bir sezon boyunca birinci olduktan sonra, 2022 Türkiye Pist Şampiyonası'nın ilk ayağında 30 yıl aradan sonra ikinci Türk kadın sürücü olarak yarıştı. Türkiye Motorsporları Federasyonu (TOSFED) tarafından düzenlenen bu yarış, İzmir Ülkü Park'ta 18-19 Haziran tarihlerinde gerçekleşti. İlk kadın yarış pilotu, 1992 yılında Türkiye Şampiyonası'nda yarışan Ann Tahincioğlu'ydu. Kaçan, Bitci Racing Team AMS adına 5 numaralı Audi TT ile yarıştı ve ilk turu altıncı sırada tamamlarken, ikinci ayakta beşinci sıraya yükseldi. İzmit Körfez Pisti'nde düzenlenen şampiyonanın ikinci turunda ise üçüncü oldu.

Avrupa Şampiyonu Olan Ilk Kadın Pilot Seda Kaçan

Kaçan, ilk yarışını şöyle anımsıyor: "Pole pozisyonunda başlamak çok heyecan vericiydi, çünkü şampiyonada en yavaş sürücünün önde yarıştığı 'ters sıralama düzeni' uygulanıyor." Dahası, "arkasındaki canavarlar tarafından kovalandığını hissetti. Bu yüzden yarışı kazanmaktan çok işin öğrenme kısmına odaklandı."

2023 Türkiye Şampiyonası'nda iki kez podyuma çıkan Kaçan, İzmit Körfez Pisti'nde yeni yarış arabası Audi RS3 DSG ile şampiyonanın ilk ayağının ilk ayağını kazandı ve Türkiye'nin ilk yarış kazanan kadın sürücüsü oldu. 2023 Şampiyonası, her biri iki ayaktan oluşan beş turdan oluşuyor. "Süper" ve "Maxi" gruplarında toplam on iki araç yer alıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ