ATSO Başkanı Ali Bahar, faiz artışlarının ekonomik istikrara katkı sağladığını belirtirken, enflasyonla mücadelede faiz artışlarının tek başına yeterli olmadığına vurgu yaptı. Faiz politikalarının yapısal reformlarla desteklenmesi gerektiğini ifade eden Başkan Bahar, geçtiğimiz yılın faiz artışlarıyla birlikte enflasyondaki yavaşlama sürecine dikkat çekti.

Maliyetleri artırdı

Ali Bahar, faiz artışlarının finansmana erişimi olumsuz etkilediği geçmiş dönemlerden farklı olarak, şu an finansman yetersizliği olmamasına rağmen artan faiz oranlarının maliyetleri artırdığına dikkat çekti. Bu durumun özellikle iş dünyasını etkilediğini ifade eden Bahar, reel faiz dengesizliğinin giderilmesiyle birlikte bankaların ticari kredi limitlerini artırmasını beklediklerini söyledi.

Kötü günler geride kaldı 

ATSO Başkanı, faiz artışlarının dezenflasyon üzerindeki etkisinin zaman içinde daha belirgin hale geleceğine işaret etti. "Finansmana erişimde sona yaklaşıyoruz" diyen Bahar, ekonominin kötü günlerini geride bıraktığını ve iç talepteki yavaşlamanın kontrollü bir şekilde yönetildiğini ifade etti. Ayrıca, Türkiye ekonomisinin enflasyon ve belirsizlik gibi sorunlarında önemli bir yol kat edildiğini belirterek, bu sürecin ekonomik çözüme ulaşabileceği umudunu dile getirdi.

Kaynak: İHA