Mustafa Kemal Atatürk ile 1923'teki Konya ziyareti sırasında tanışan ve bu esnada çekilen fotoğrafta yer alan Sabiha Özar, Atatürk'ün "Okuyup öğretmen ol" tavsiyesi üzerine öğretmenlik mesleğini seçmişti. Peki, Sabiha Özar kimdir, neden öldü? İşte tüm detaylar...

Sabiha Özar kimdir?

108 yaşında İzmir'de yaşamını yitiren Özar, uzun yıllar öğretmenlik yaparak birçok nesil yetiştirdi. İzmir'in Dikili ilçesinde oğlu Ersun Özar ile birlikte yaşayan ve bir süredir hastanede tedavi gören Özar, sabah saatlerinde kalp yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Ersun Özar, annesinin vefatından duyduğu derin üzüntüyü dile getirerek, onun oğlu olmaktan büyük gurur duyduğunu ifade etti.

Ataturkun Tavsiyesiyle Ogretmen Olmustu Sabiha Ozar Neden Oldu (3)

"Hayatı boyunca Atatürkçü bir öğretmen olmaya çalıştı"

Annesinin yaşam felsefesini "Doğum ve ölüm hayatın gerçekleri; bu iki gerçek arasında nasıl yaşadığın ve neler yaptığın önemlidir" olarak benimseyen Ersun Özar, annesinin bu felsefe çerçevesinde yaşadığını ve birçok devlet adamı ve sanatçı yetiştirdiğini belirtti. Atatürk'ün annesine "İleride seni öğretmen olarak görmek istiyorum" dediğini ve annesinin bu tavsiyeyi hayatı boyunca sürdürdüğünü vurguladı. Sabiha Özar, Cumhuriyet'in irfan ordusunun bir neferi olarak görev yapmıştı. Sabiha öğretmen, Mustafa Kemal Atatürk'ün 22 Mart 1923'teki Konya ziyaretinde çekilen bir fotoğrafta yer almış ve öğretmen olma kararını o gün almıştı. Konya'da doğan ve Bursa Öğretmen Okulu'ndan mezun olduktan sonra öğretmenlik mesleğine adım atan Özar, Anadolu'nun farklı bölgelerinde 42 yıl boyunca öğretmenlik yaptıktan sonra emekliye ayrıldı.

Ataturkun Tavsiyesiyle Ogretmen Olmustu Sabiha Ozar Neden Oldu (1)

Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık etmişti

Ekim 2022'de Cumhuriyet'in ilanı ve Atatürk ile karşılaşmalarıyla ilgili birçok anısını paylaşan Özar, Atatürk'ün "Okuyup öğretmen ol" tavsiyesini yerine getirdiğini dile getirmişti. Cumhuriyet'in 10. yıl kutlamalarına Ankara'da ortaokul öğrencisiyken katılmış ve öğretmen okulunda eğitim gördüğü Bursa'da Merinos Fabrikası'nın açılışında Atatürk'ü görme fırsatı bulmuştu.

Özar, Cumhuriyet'in ilan edildiği döneme dair anılarını da aktararak, Cumhuriyet rejimine geçiş sinyallerinin daha önceden verildiğini belirtmişti. Atatürk'e minnettarlığını ifade eden Özar, Cumhuriyet'in 10. yılı kutlamalarının hayatında unutulmaz bir yeri olduğunu söylemişti. AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, 22 Mayıs'ta tedavi gördüğü hastanede Özar'ı ziyaret etmiş ve sohbet etmişti. Özar'ın cenaze programının daha sonra açıklanacağı bildirildi.

Kaynak: Haber Merkezi