Türkan Şoray Kadın Hakları Etkinliğinde Onur Konuğu! Türkan Şoray Kadın Hakları Etkinliğinde Onur Konuğu!

Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla hazırlanan ve Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün az bilinen fotoğrafları ve özel eşyaları ile döneme ilişkin belgeleri içeren "Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk" sergisi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda İzmir'de açılacak.

ataturkun-en-az-bilinen-fotograflari-izmirde-sergilenecek (4)

Serginin tanıtımı amacıyla Folkart Galery'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, serginin 7 yıllık hazırlık sonucu ortaya çıktığını söyledi.

ataturkun-en-az-bilinen-fotograflari-izmirde-sergilenecek (1)-2

Daha önce yaptıkları "Büyük Dahi/Gazi Mustafa Kemal" sergisi ile 220 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını aktaran Sancak, "Bu sergiyi İzmir'de 300-400 bin kişinin gezmesini bekliyoruz." dedi.

ataturkun-en-az-bilinen-fotograflari-izmirde-sergilenecek (2)

ATATÜRK'ÜN FOTOĞRAFLARI, ÖZEL EŞYALARI VAR

Sergide Atatürk'ün, aralarında az bilinenlerin de olduğu 150 fotoğrafıyla, sigara tabakaları, bastonu, kravatı gibi eşyaları bulunuyor. Yine Atatürk'ün bazı kişilere imzaladığı fotoğrafların yanı sıra yerli ve yabancı fotoğrafçıların çektiği fotoğraflar yer alıyor.

ataturkun-en-az-bilinen-fotograflari-izmirde-sergilenecek (1)-1

Ayrıca özel yazışmalarının orijinalleri, el yazması mektupları, madalyalar, en kritik anlardaki telgrafları, el yazmaları, annesi Zübeyde Hanım'ın mektubu, döneme ilişkin afişler, belgeler, gazete ve dergi örnekleri, 100 yıl önce kullanılan Cumhuriyet ve Atatürk için üretilmiş özel objeler sergide görülebilecek.

ataturkun-en-az-bilinen-fotograflari-izmirde-sergilenecek (3)

Proje direktörlüğünü Fahri Özdemir'in yaptığı sergi, Folkart Galery'de 29 Ekim'de açılacak. 31 Mart 2024'te sona erecek sergi, Ankara ve İstanbul'da da vatandaşlarla buluşacak.

Kaynak: AA