İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyonlarda, "nitelikli dolandırıcılık, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve suçtan elde edilen malvarlığı değerlerinin aklanması" suçlarına yönelik çalışmalar yapıldığını belirtti.

Operasyonlar, Antalya, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Uşak, Aydın, Muğla, Kütahya, Çorum, Balıkesir, Denizli, Adana, Bursa, Malatya, Tekirdağ, Isparta, Karabük, Konya, Şırnak ve Samsun'da gerçekleştirildi. "Smart Trade Coin" adlı sahte kripto varlık alım/satım platformu üzerinden vatandaşlara "sıfır risk ile yüksek kazanç" vaadiyle yatırım yaptırıldığı, otomatik al-sat işlemleri gerçekleştiren bot uygulamasının satıldığı ve mevcut kullanıcılara yeni kullanıcı getirmeleri halinde kazanç vaat edilerek bir "Saadet Zinciri" oluşturulduğu tespit edildi. Bu uluslararası dolandırıcılık eylemi sonucunda 1 milyar dolar (yaklaşık 32 milyar TL) haksız kazanç elde eden 127 şüpheli yakalandı.

Operasyonlar kapsamında 1 milyar TL değerinde 177 taşınmaz ve 61 taşınır mal varlığına, bir ruhsatsız tabanca, bir kuru sıkı tabanca ve çok sayıda dijital materyale el konuldu. İstanbul'da gözaltına alınan yazar Aşkım Kapışmak, işlemlerinin ardından Ankara'ya götürüldü.

Kaynak: DHA