Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

'Asgari ücrete kadar burs desteği vereceğiz'

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, Deri Mühendisliğini tercih edecek başarılı öğrencilere asgari ücret tutarı kadar burs vereceklerini söyledi

'Asgari ücrete kadar burs desteği vereceğiz'
14 Mayıs 2019 - 11:09
Reklam

Mehmet Akif Çakmak

Türkiye’ye yıllık 1,6 milyar dolar döviz kazandıran deri sektörü, sektörün daha nitelikli deri mühendislerine sahip olması için 2019/20 eğitim yılından itibaren Deri Mühendisliğini tercih edecek başarılı gençlere asgari ücrete varan miktarda burs verecek.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar ve Türkiye’deki Deri Mühendisliği eğitimi veren tek üniversite olan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Prof.Dr. Behzat Oral Bitlisli, Ege İhracatçı Birlikleri düzenledikleri toplantıyla projeyi kamuoyu ile paylaştı. Başkan Zandar, “Deri mühendisliğini tercih edecek,  ilk 20 bin arasına girecek olan öğrencilere asgari ücret tutarında burs sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Yüksek burs imkanı

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, “Türkiyenin deri mühendisliği ihtiyacını Ege Üniversitesi karşılıyor.  Bursun maliyetinin 1 milyon liraya kadar ulaşması bekleniyor. Yaklaşık 100 öğrenciye burs verilecek. 12 ihracatçı birliği tarafından destekleniyor. Deri mühendisliğini tercih edecek,  ilk 20 bin arasına girecek olan öğrencilere asgari ücret tutarında burs sağlayacağız. Puan sıralamasında 20 ila 60 bin arasında yer alacak öğrencilere asgari ücretin yüzde 70’i kadar, 60 bin ila 100 bin arasında olacak öğrencilere ise asgari ücretin yüzde 50’si oranında burs sağlayacağız. Puan ortalamalarına göre öğrenim hayatlarının sonuna kadar bu burslardan faydalanabilecekler. Amacımız bu bölümü tercih edeceklerin kalitesini yükseltmek” dedi.

“Sektöre ivme kazandıracağız”

Deri mühendislerinin sadece tabakanalerde çalışmadığının altını çizen Zandar, “Türkiye’de her sene 6.5 milyon adet büyükbaş, 50 ila 60 milyon adet küçükbaş deri işleniyor. Bu da 10 ila 11 bin kişinin istihdamı demek. Bizim her sene deri fabrikalarında çalışmak üzere en az 25 tane deri mühendisine ihtiyacımız var. Maalesef son yılladar bölümümüzü seçen öğrenci sayısında düşüşler yaşandı. 2013 yılında derinin ihracattaki 300 milyon doları aşarken, şu anda 2018’de 267 milyon dolara düştü. 2019’da da düşüş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz. Amacımız deri sektörüne ivme kazandırmak. Bu devamlı bir proje olacak. Deri sektörünün iyi elemanlara ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Sektör olarak eleman bulmakta sıkıntı çektiklerinin altını çizen Zandar, “Deri sektörü aynı zamanda bir moda sektörü. Bunları anlamak, tasarımcıyla bunları konuşabilmek gerekiyor. Sanatsal bir yönü de var” dedi. Zandar, başarılı isimlere 5 yıla kadar iş garantisi de vereceklerini belirtti.

“Avantajı kullansınlar”

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Behzat Oral Bitlisli, Türkiye’de deri ve deri ürünleri sektörüne yönelik lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim ve araştırma faaliyetlerinin sadece Ege Üniversitesi bünyesinde sürdürüldüğünü hatırlatarak, “Deri Mühendisliği Bölümü, bu alanda eğitim veren Türkiye’nin tek akademik kurumudur. Her yıl sadece 20 öğrenci almaktadır. Mezunlarımız yurt içinde ve yurt dışında üretim mühendisliğinden moda endüstrisine kadar geniş bir yelpazede yüksek iş bulma olanağına sahiptir. Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümünün öğrenci sayısı, tanırlılığının az olması ve meslekle ilgili bilgi eksikleri nedeniyle, istenilen düzeye ulaşamamıştır. Bu önemli burs imkanı, deri ve deri ürünleri sektörünün geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Biz de öğrencilerimizi bu özel ve avantajlı mesleğin eğitimini almaya devam ediyoruz” diye konuştu.  

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum