Arka Sokaklar dizisinin hayranları, son günlerde dizi setinde yaşanan flaş bir gelişmeyi konuşuyor. Uzun yıllar boyunca başarılı yönetmenliğiyle bilinen Orhan Oğuz'un neden diziden ayrıldığı araştırılıyor. Peki, Yönetmen Orhan Oğuz neden diziden ayrıldı? Bu ayrılığın ardındaki sebepleri ve dizinin geleceğini nasıl etkileyebileceğini merak edenler için detayları derledik.

Orhan Oğuz neden diziden ayrıldı?

Kanal D'de yayınlanan 'Arka Sokaklar' dizisi, bayram arası sebebiyle bu cuma 680. bölümüyle sezon finali yapacak.

Dizinin 19. sezonu, sonbaharda seyirciyle buluşmaya devam edecek. Kanal D'nin, dizinin reytinglerine göre ekranda tutma kararı aldığı belirtiliyor. Geçen sezon, 'Arka Sokaklar'ın haklarını 42 bölüm için D Media'ya devreden Erler Film'in kurucusu Türker İnanoğlu'nun oğlu İlker İnanoğlu, henüz yeni sezon için D Media ile görüşme yapılmadığını açıklamıştı. Ancak son gelen bilgilere göre, İnanoğlu ailesiyle D Media'nın yeni sezon için anlaşma sağladığı belirtiliyor.

Dizinin uzun süreli yönetmeni Orhan Oğuz ise 18 yıl sonra diziden ayrıldığını duyurdu. Oğuz, "Kamuya!! 18 yıl boyunca yönettiğim 'Arka Sokaklar' dizisinden ayrıldım. Oyuncularıma ve tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim" şeklinde bir paylaşım yaptı.

Orhan Oğuz kimdir?

Orhan Oğuz, Türk sinemacı, 24 Mart 1948'de Kırklareli'nde doğdu. Sinemaya on altı yaşında kamera asistanı olarak adım attı ve arkadaşlarıyla birlikte dört kısa film çekti. Fotoğraf ve resim sergileri açtıktan sonra 1978 yılında görüntü yönetmeni olarak tanınmış yönetmenlerle çalışmaya başladı. Yönlendirmeleriyle 1987 yılında "Her Şeye Rağmen" adlı filmini yönetti. Filmlerinde genellikle toplumun kenarında kalmış, sessiz ve yalnız bireylerin hayatlarını konu edindi.

Görüntü yönetmeni olarak kariyerinde şu filmler dikkat çeker: "Umudumuz Şaban" (1979), "Devlet Kuşu" (1980), "Amansız Yol" (1985), ve "Anayurt Oteli" (1987) gibi yapımlarda çalıştı. Ayrıca senarist ve yönetmen olarak da pek çok filmde imzası bulunmaktadır, bunlar arasında "İki Başlı Dev" (1990), "Dönersen Islık Çal" (1992), ve "Arka Sokaklar" dizisi (2006-2024) yer almaktadır.

Ödüller arasında 1983 ve 1985 yıllarında Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazandı. Ayrıca 1988 yılında "Her Şeye Rağmen" filmiyle Mannheim Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü aldı ve Cannes Film Festivali'nde Gençlik Ödülü'ne layık görüldü.

Kaynak: HABER MERKEZİ