Denizin tuzlu havası ve manzarası, birçok kişi için yaşam kalitesini artıran unsurlardır. Ancak, deniz kenarında yaşamanın sağlık üzerindeki etkileri net mi? Yeni araştırma sonuçları, bu sorunun cevabını daha da yaklaştırıyor. Deniz kenarında yaşamanın sağlık üzerindeki etkilerini öğrenmek ve detaylara ulaşmak için okumaya devam edin...

Deniz kenarında yaşamanın sağlığa etkisi var mı?

Deniz kenarında yaşamanın sağlığa olan olumlu etkilerini ortaya koyan bir araştırma Avrupa'da gerçekleştirildi. Flaman Denizcilik Enstitüsü, Ghent Üniversitesi ve Antwerp Üniversitesi'nden bilim insanlarının yürüttüğü araştırmada, deniz kenarında yaşayan bireylerin daha sağlıklı ve canlı olduğu belirlendi. Araştırmanın lideri Maarten De Rijke, "Deniz havasının insanlar üzerinde olumlu etkileri olduğuna dair pek çok kanıt vardı. Ancak yaptığımız bu araştırma, deniz havasının bağışıklık sistemi üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu gösterdi" şeklinde konuştu.

De Rijke, deniz suyunun içerdiği bakteri ve küçük organizmaların bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerine de değindi. "Denizdeki dalga hareketleriyle oluşan mikro damlacıklar havaya karışarak solunum yoluyla vücuda alınıyor. Bu bakteri ve organizmalar, bağışıklık sistemini aktive ederek hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Düzenli temas halinde olmak, diyabet, kanser ve iltihap gibi sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Nisanda Yaz Tatilinin Keyfi Oludeniz Plajlari Doldu Tasti

Araştırmacılar, çalışma kapsamında modifiye edilmiş insan böbrek hücrelerini deniz havasına maruz bıraktıklarını belirtti. Ancak De Rijke, "Bu hücreler üzerindeki etkilerin boyutunu daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı. Ayrıca, ciddi hastalıkların deniz havasıyla tedavi edilmediğini de belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi