Reklam
Reklam
Reklam

Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması'nın birincisi DYO oldu

İAOSB tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen İAOSB Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması’nın kazananı belli oldu

Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması'nın birincisi DYO oldu
08 Kasım 2019 - 08:34
Reklam

6 ekibin finale kaldığı yarışmada, birinciliği ‘Bobin Boyalarında kalite enerji ve maliyet iyileştirilmesi’ projesiyle DYO Boya Fabrikaları Sanayi AŞ. elde etti

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) tarafından düzenlenen ve sanayicilerin Ar-Ge ve İnovasyon alanındaki farkındalıklarını artırarak, İAOSB katılımcılarının projelerini vitrine çıkartmayı hedefleyen “İAOSB 3. Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması’nın kazananı,  İAOSB Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen törenle belli oldu. Toplam 18 firmanın katıldığı yarışmada, finale kalan 6 firma jüri önünde son kez sunumlarını gerçekleştirirken, yapılan değerlendirme sonucunda ipi göğüsleyen firma ‘Bobin Boyalarında kalite enerji ve maliyet iyileştirilmesi’ projesiyle DYO Boya Fabrikaları Sanayi AŞ. oldu. Yarışmanın ikincisi, ‘İki eksende hareket edebilen alt gövdeye sahip H tipi eksantirik pres tasarımı ve prototip imalatı’ projesiyle Dirinler Makine olurken, üçüncülüğü ‘Hidrostatik kendinden yürüyüşlü vakumlu yol süpürme makinesi-CityMouse’ projesiyle Yol Süpürme Araç Mak. San. Tic. Ltd. Şirk. Elde etti.

3 firmaya mansiyon

Marmak Otomatik Mak. Amb. San. Tic. Ultra Hızlı Robotik Kontrollü Paket Toplama Makinesi Tasarım ve Prototip İmalatı projesiyle, Atılım Metal Kauçuk San. Tic. AŞ. Kauçuk veya Poliüretan Kaplanmış Merdaneler için CNC Kontrollü Silindirik Taşlama Tezgahı Tasarımı ve İmalatı projesiyle, Norm Cıvata San. Ve Tic. AŞ. ve CMS Jant ve Mak. San. AŞ. ise, Jant Bijon Bağlantılarının Titreşim Altında Gevşeme Dirençlerinin Tespiti ve Yüksek Gevşeme Dirençli Bijon  ve Jant Tasarımı ve İmalatı projesiyle mansiyon ödülüne layık görüldü.

“Ar-Ge’de geriye gittik”

Yapılan final töreni öncesinde konuşan İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türk sanayisinin makus bir talihi olduğunu söyleyen Uğurtaş, “Türk ekonomisi ne zaman büyüyor, cari açık artıyor. Bizim bunu kırmamız lazım. Ekonomi büyürken cari açığı artırmamamız lazım. Türkiye yüksek teknolojili ürün üreten ülkeler arasında 38 ya da 40. sırada. Önümüzde Malezya var. Devlet kamu kaynaklarında 2013’e göre Ar-Ge için daha fazla kaynak ayırmasına rağmen özel sektörün Ar-Ge çalışmaları devamlı geriye gitmiştir, devlet tarafından devamlı destek görmesine rağmen. 2013’ten bile ne yazık ki geri düşmüş durumdayız” dedi.

“Nitelikli eğitim vurgusu”

Türkiye’nin iyi bir yere gelebilmesi için teknolojiye ve beşeri sermayeye yatırım yapmasının şart olduğunu dile getiren Uğurtaş, “Sermaye bulsak da beşeri sermayeyi yetiştiremezsek, Körfez’deki Arap ülkelerinin durumuna düşeriz. Bu anlamda hepimize ciddi görev düşüyor. Türkiye’nin nitelikli eğitim ihtiyacı var. Türkiye’yi üniversitelerle doldurmak ne kadar doğru? Nitelikli eğitimcilerimiz yoksa üniversiteyi bitirmiş üniversite mezunlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. İAOSB olarak elimizi aşın altına soktuk. Meslek lisemiz için her yıl İAOSB kanalarından ciddi kaynak ayırdık. Bunu yapmak zorunda olduğumuzu hissettik. Meslek liselerimiz bir felaket. Bu döngüyü kırmak gerektiğini gördük. Ama bu iş sadece 3-5 organize sanayi bölgesine bırakılmamalı, ülkenin sanayi politikası haline dönüştürülmeli. Bir eğitim seferberliği başlatmak zorundayız. Gençleri ve ailelerini mesleki eğitim konusunda inandırmalıyız. Üniversitelerde temel bilimlere gençlerin girmesini teşvik etmeliyiz. Ar-Ge ve inovasyon merkezlerinde eğer eğitilmiş elemanlarımız yoksa o merkezlerimizde istediğimiz hedeflere ulaşma imkanımız asla yok. Mühendis uygulayan ama yaratan bulan temel bilimler, bu ülkenin bugüne kadar yadsıdığı ve düşük puanlarla girilen ve öğretmen yetiştiren Fen Fakülteleri’nin daha işlevsel hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Farkındalık yaratmak istiyoruz”

Bu yıl 3’üncü kez düzenledikleri İAOSB Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması’nı gelenekselleştirdiklerini belirten Uğurtaş, “Ar-Ge ve inovasyon konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Firmaların, Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapabileceklerine, bu birlikteliklerle, buradan çıkacak sonuçlarla kendilerine daha da güveneceklerine inancımız var. Toplumda üreten kesimde bu inancı yerleştirme gibi bir düşüncemiz var. Bunlar çok kolay işler değil. Bugünden yarına halledilecek şeyler de değil. Ama göle mayayı çalmamız lazım. Birilerinin göle maya çalması lazım. Bu görev bizim. Ben inanıyorum, ülkemiz makus talihini yenecektir. Gelişen ülkeler sınıfına girebiliriz. Ar-Ge ve inovasyon yarışmamıza katılan 18 firmamıza, projeleri için çok teşekkür ediyorum. 6 proje finale kaldı. Umuyorum bu projelerden patentler doğar, buluşlar doğar tüm temennimiz bu” ifadelerini kullandı. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum