Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve Dünya Sualtı Federasyonu (CMAS) işbirliğiyle gerçekleştirilen bir etkinlik, Kemer ilçesinde büyük ilgi gördü. Bu etkinlik, 17 ülkeden gelen arkeologların katılımıyla gerçekleştirilen bir dalış festivali olarak düzenlendi.

Antalya Sualtindaki Kulturel Zenginlikleriyle Dunya Arkeoloji Arenasinda Parliyor (1)-2

Kemer'in Kumluca ilçesinde bulunan Orta Tunç Çağı Batığı Kazı Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz ve ekibi, festival kapsamında yabancı arkeologlara su altı kültürel mirasını tanıtmak için dalış eğitimleri verdi. Su altı belgesel yapımcısı ve görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan da bu etkinlikte yer alarak su altındaki mirası belgeledi.

Antalya Sualtindaki Kulturel Zenginlikleriyle Dunya Arkeoloji Arenasinda Parliyor (2)

Doç. Dr. Öniz, festival boyunca arkeologları ağırladıklarını ve su altı arkeolojisi pratikleri ile kültürel mirasın korunması konularında eğitimler verdiklerini belirtti.

Antalya Sualtindaki Kulturel Zenginlikleriyle Dunya Arkeoloji Arenasinda Parliyor (1)

Öniz ayrıca, bu eğitimlere katılan bilim insanlarının kendi ülkelerinde UNESCO ve CMAS çatısı altında görev alacaklarını vurguladı.

Antalya Sualtindaki Kulturel Zenginlikleriyle Dunya Arkeoloji Arenasinda Parliyor (2)-1

Kemer Kaymakamı Ahmet Solmaz da etkinliğin Kemer'in turizm potansiyelini artırmaya yönelik önemli bir adım olduğunu söyledi. Solmaz, doğal ve arkeolojik güzelliklerin bilimsel çalışmalarla desteklendiği bu programa ilginin büyük olduğunu belirtti.

Antalya Sualtindaki Kulturel Zenginlikleriyle Dunya Arkeoloji Arenasinda Parliyor (3)

Aynı zamanda ilk defa dalış yapmanın heyecanını yaşadığını dile getiren Solmaz, herkesi Kemer'in bu benzersiz deneyimini yaşamaya davet etti.

Kaynak: AA