Emekli akademisyen Prof. Dr. Mehtap Uysal (58), Ankara'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, sosyal medya hesabından yayımladığı taziye mesajında, "Fakültemiz Farmasötik Kimya Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Değerli Hocamız Prof. Dr. Mehtap Uysal vefat etmiştir. Cenazesi 9 Haziran 2024 Pazar günü saat 13.00-14.00 arasında Mehtap Uysal Eczanesinden kaldırılarak, 10 Haziran 2024 Pazartesi günü öğle namazını müteakip Isparta Eğirdir Kersansaray Mezarlığı'nda defnedilecektir. Değerli Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm yakınlarına başsağlığı ve sabır dileriz," ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Mehtap Uysal Kimdir?

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde doğan Prof. Dr. Mehtap Uysal, Remzi ve Hatice Uysal'ın kızıydı. Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengör’ün yeğeni olan Uysal, ilk, orta ve lise eğitimini Eğirdir, Burdur ve Konya’da tamamladı. Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden birincilikle mezun olan Uysal, 1991 yılında aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Kimya Anabilim Dalı'nda yüksek lisans, 1996 yılında ise doktora eğitimini tamamladı.

2005 yılında doçent, 2010 yılında profesör unvanını alan Uysal, iyi derecede İngilizce ve İtalyanca biliyordu. Tek çocuk annesi olan Prof. Dr. Mehtap Uysal, Kaan adında bir oğlu bulunmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi