Bahar mevsimiyle birlikte, Ankara'nın neşesi ve güzellikleri de her zamankinden daha çekici bir hal alıyor. Peki, Ankara'da baharın müthiş atmosferinden nasıl en iyi şekilde yararlanabilirsiniz? İşte, Ankara'da baharın tadını çıkarmanın ve ruhunuzu dinlendirmenin en güzel yolları neler? Ankara'da baharda neler yapılır? Ankara'da bahar mevsiminde gidilecek en güzel yerler nereler? sorularının yanıtları haberimizde yer alıyor...

Ankara'da baharda neler yapılır? 

Ankara, bahar mevsiminde ziyaretçilerine eşsiz doğal güzellikleri ve tarihi miraslarıyla unutulmaz anılar sunuyor. İşte tatil planlarınızı yaparken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken yerler:

1. Anıtkabir
Ankara'ya seyahat ettiğinizde yapmanız gereken ilk şey ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarı Anıtkabir'i ziyaret etmek olmalıdır. Ayrıca, Atatürk'ün kişisel eşyalarının bulunduğu, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz savaşlarının panoramalarının sergilendiği Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni de gezmelisiniz.

2. Ankara Gölleri
Tuz Gölü, Eymir Gölü, Mogan Gölü, Mavi Göl ve Karagöl, Ankara'nın görülmesi gereken göllerinden sadece birkaçıdır. Bu göller etrafındaki alanlarda piknik yapabilir, manzaraya karşı keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca, Mogan Gölü'nde deniz bisikletine binebilir veya Eymir Gölü'nün etrafındaki bisiklet yolunda bisiklet sürebilirsiniz. Giriş Ücretleri:

  • Mogan Gölü: Araç girişi 5 TL, araçsız giriş ücretsiz.
  • Tuz Gölü: Ücretsiz.
  • Eymir Gölü: Ücretsiz.
  • Mavi Göl: Araç başı 5 TL.
  • Karagöl Tabiat Parkı: Otomobil girişi 25 TL, günübirlik kişi başı giriş ücreti 8,5 TL.


3. Mogan Gölü
Ankara'da ilkbahar ve yaz aylarında gezilecek yerler arasında mangal keyfi için ideal olan Mogan Gölü oldukça popülerdir. Gölbaşı ilçesinde yer alan Mogan Gölü'nün çevresinde mangal yakmak için özel olarak ayrılmış alanlar bulunmaktadır.

4. Atatürk Orman Çiftliği
1925 yılında Ankara'nın batısında kurulan Atatürk Orman Çiftliği, Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesine ev sahipliği yapmaktaydı. Günümüzde hayvanat bahçesi faaliyet göstermemekle birlikte, çiftlikte Atatürk'ün Selanik'teki evinin bir benzeri ve Atatürk Orman Çiftliği Müzesi ziyaretçilere açıktır. Ayrıca, çiftlikte piknik alanı da bulunmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ