Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ankara başta olmak üzere beş ilde yaşayan vatandaşları gök gürültülü sağanak yağış konusunda uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre, Ankara'nın kuzey ve batı kesimleri, Çankırı çevreleri, Bolu'nun batısı ile Karabük ve Kastamonu'nun güney bölgelerinde akşam saatlerine kadar yer yer kuvvetli olması beklenen sağanak yağışların olumsuz etkilerine karşı tedbirli olunması gerektiği vurgulandı.

Meteoroloji'den alınan bilgiye göre, söz konusu bölgelerde görülecek sağanak yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım düşmesi, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuz doğa olaylarına karşı dikkatli olunması önem taşıyor. Vatandaşların, olası risklere karşı gerekli önlemleri alması, ani sel, su baskını, yıldırım ve rüzgar gibi doğal tehlikelere karşı hazırlıklı olmaları tavsiye ediliyor.

Yetkililer, özellikle akşam saatlerinde dışarıda olacak vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmalarını, açık alanlarda bulunmamalarını ve güvenli yerlere sığınmalarını öneriyor. Ayrıca, olası su baskınlarına karşı bodrum katları ve zemin seviyesindeki alanların kontrol edilmesi, rögar kapaklarının açık olup olmadığının kontrolü gibi önlemler alınması gerektiği belirtiliyor. Önümüzdeki saatlerde ve günlerde Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün güncel hava durumu tahminlerini takip etmek, yaşanabilecek herhangi bir olumsuz duruma karşı bilinçli hareket etmekte fayda var.

Kaynak: Haber Merkezi