8 Eylül 2023 tarihinde Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, suç örgütü lideri olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan'ı yurtdışına kaçmak isterken yakaladı. Bu operasyonun ardından gizli tanık Serdar Sertçelik'in ortaya attığı hükümete komplo iddiası, Türkiye gündemine oturdu. Sertçelik'in ifadeleri doğrultusunda, geçtiğimiz hafta görevden uzaklaştırılan Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve Müdür Yardımcısı ile 2 komiser ve 3 sivil gözaltına alındı. İşte soruşturmanın Ankara Emniyeti'ne sıçramasına ilişkin süreci özetleyen 7 soru ve 7 cevapla detaylar:

Ayhan Bora Kaplan nasıl tutuklandı?

Ankara'da "Kaplanlar" olarak bilinen suç örgütünün lideri olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan, 8 Eylül 2023 tarihinde Almanya'ya gitmek üzere Esenboğa Havalimanı yolunda Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında 28 kişi tutuklandı, 61 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. Kaplan hakkında, iki cinayet suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile 169 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Ayhan Bora Kaplan ne ile suçlanıyor?

İddianameye göre soruşturma, 7 Eylül 2023'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına giderek Ayhan Bora Kaplan ve suç örgütü üyelerinden şikayetçi olan müşteki Erkan D'nin beyanları üzerine başlatıldı. Kaplan ve örgütün diğer yöneticileri, suç örgütünün işlediği tüm suçlardan sorumlu tutuldu.

Ankara Emniyeti bu soruşturmanın neresinde?

Bazı polislerin suç örgütüyle bağlantılı olduğu iddiası üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü'nce başlatılan idari soruşturma neticesinde 11 Ekim 2023 tarihinde 9 polis açığa alındı. Açığa alınanlar arasında Ankara Emniyet eski Asayiş Şube Müdürü ile yine Ankara Emniyet eski Silah Ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürü ve 2 komiserin de bulunduğu öğrenildi.

Gizli tanık olayı nedir, gündemi sarsan iddiaların arka planında ne var?

Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün iki numaralı ismi olduğu iddia edilen Serdar Sertçelik, dava M7 kod adı ile gizli tanık yapılarak 19 sayfa ifade verdi. Sertçelik'in ev hapsindeyken yurt dışına kaçması ve dosyaya gizli tanık yapılma süreci tartışma yarattı. Sertçelik, polisler tarafından bazı eski bakanlar ve mevcut bazı bakanlar ile bazı siyasiler hakkında ifade vermeye zorlandığını öne sürdü.

Gizli tanığın iddilarının ardından neler oldu?

Daha önce açığa alınan Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner ile yardımcısı Şevket Demircan'ın evlerine polis ekipleri gelerek savcılık talimatı üzerine arama başlattı. Şüpheli emniyet görevlileri hakkında çeşitli suçlamalarla soruşturma başlatıldı.

Bahçeli ve Yerlikaya ne dedi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, suçlamaların ardından hükümete komplo iddiasıyla ilgili konuşarak, "17-25 emniyet ve yargı ortaklı darbe girişiminin tekrarını planlayanlara boyun eğersek boyumuz devrilsin" dedi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise suçlamaları "oyun kurma" olarak değerlendirerek, "Oyun kuranların oyunlarını da kurdukları tuzakları da yerle bir edeceğiz" dedi.

Gözaltına alınan kişi sayısı kaç?

Evlerinde arama yapılan ve dijital materyallere el konulan Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 3 polis müdürü ve 1 komiser gözaltına alındı. Bugün de Serdar Sertçelik'in yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılmasıyla ilgili 3 sivil ve 1 komiser gözaltına alındı. Böylece gözaltı sayısı 8'e çıktı.

Kaynak: Haber Merkezi