Mersin'in Anamur ilçesinde, Akdeniz kıyısında yaklaşık 600 dönümlük bir arazi üzerinde bulunan Anemurium Antik Kenti'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Tekocak'ın başkanlığında oluşturulan ekip tarafından kazı, araştırma ve restorasyon çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Anemurium UNESCO yolunda: Mersin'den dünya mirası teklifi!

Bu çalışmaların bir parçası olarak, ziyaretçilerin kabul edilmesi için çevre düzenlemesi başlatıldı. Bugüne kadar birçok tarihi eserin gün yüzüne çıkarıldığı antik kentte, bir hamam, bir odeon ve bir Türk evinin restorasyonu da tamamlandı.

A W216532 02

Vali Ali Hamza Pehlivan, antik kenti ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekocak, yaptığı açıklamada, Anemurium Antik Kenti kazı ve restorasyon çalışmalarının 7. sezonunda olduklarını ve bu süre zarfında önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

A W216532 05Ayrıca, antik kentin çevre düzenlemesinin birinci aşamasına başladıklarını ve en kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini dile getirdi. Vali Pehlivan ise antik kentin tarihine ve önemine vurgu yaparak, buranın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması için bir teklif sunacaklarını ifade etti. Pehlivan, Anemurium'un geçmişin mimarisini yansıttığını ve ziyaretçileri 2 bin yıl öncesine götürerek o dönemin yaşam şartlarını bugünlere taşıdığını belirtti.

Kaynak: İHA