Mersin'in tarihî zenginliklerinden biri olan Anamur ilçesindeki Anemurium Antik Kenti'nde, milattan önce 4. yüzyıldan itibaren varlığı bilinen ve Roma döneminde önemli bir liman şehri olarak hizmet veren antik kentin 7. dönem kazı ve restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor.

Kazı ve restorasyon ekibi, Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tekocak liderliğinde, arkeologlardan sanat tarihçilerine, biyologlardan mimarlara kadar geniş bir yelpazede çalışan 30 kişilik bir ekip tarafından yürütülüyor.

Kazılar, antik kentteki çeşitli yapı ve alanlarda gerçekleştiriliyor. Bu alanlar arasında hamam, kilise, "odeon yapısı", atölye ve konut bölgeleri bulunuyor.

Anemurium Antik Kenti'ndeki faaliyetler, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ve beraberindeki heyet tarafından da yakından takip ediliyor. Vali Pehlivan, kazı başkanı Prof. Dr. Tekocak'tan çalışmalar hakkında bilgi alarak, restorasyonun sona erdiği bölgeleri gezdi.

Pehlivan, gazetecilere yaptığı açıklamada, antik kentin 2 bin yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğunu belirtti ve Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesindeki kazı ve restorasyon çalışmalarının önemine vurgu yaptı. Ayrıca, antik kentin ziyaretçilerini karşılamak ve kurumsal kimlik oluşturmak amacıyla giriş kısmında sosyal donatı alanları oluşturulacağını duyurdu.

Antik kentin deniz kenarındaki alanın korunacağını ve ziyaretçilere zarar vermeyecek bir yapı inşa edileceğini belirten Pehlivan, tiyatro (odeon yapısı) ve hamam gibi önemli yapıların restorasyon çalışmalarının tamamlandığını ifade etti.

Mersin Valisi ayrıca, Anemurium Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için çalışmaların hız kazandığını ve bu antik kentin, bu unvanı hak eden önemli bir yer olduğunu vurguladı.

Kazı başkanı Prof. Dr. Tekocak da, Anemurium Antik Kenti'ndeki çalışmaların 7 dönemdir devam ettiğini ve "Geç Antik Çağ" yapısında önemli adımlar attıklarını söyledi. Ayrıca, çevre düzenlemesi projesinin birinci etabına başladıklarını ve ziyaretçiler için daha güvenli ve konforlu bir ortam sağlamak için gayret ettiklerini belirtti.

Kaynak: AA