Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, "Yapay Zekaya İkram" adlı bir seminer düzenledi. Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Serap Uğur'un liderliğinde gerçekleşen seminer, "Prompt Mühendisliği ve Geleceği" konusuna odaklandı ve Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Şefik Yaşar Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Seminere, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Handan Deveci ve birçok kişi katıldı.

"Yapay Zekaya İkram" semineri düzenlendi

"Yapay zekâya ne kadar hükmedebilirsek, varlığımızı o kadar sürdürebiliriz." Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Serap Uğur, "Yapay Zekaya İkram" adlı seminerde şu sözlere yer verdi: "Üniversitemizde 2002'den beri akademik çalışmalar yürütüyorum. Öğrenme teknolojileri ve teknolojinin geleceğinin nasıl değişeceği konusunda araştırmalar yapıyordum. Yapay zekâ üzerine çalışmalarımız vardı ve pandemi öncesi 2035'i öngörüyorduk. Ancak pandemi sürecinde elde ettiğimiz veriler, önümüzü çok daha erken açtı ve en geç 2029'da gerçekleşeceğini düşündüğümüz bir teknolojik tekillik süreci var. Bu sürece giderken en hızlı ivmeyi sağlayan gelişme yapay zekâ. Biz yapay zekâya ne kadar hükmedebilirsek, varlığımızı o kadar sürdürebileceğimizi düşünüyoruz."

British Council, İEÜ’lü gençlere kariyer fonu sunuyor British Council, İEÜ’lü gençlere kariyer fonu sunuyor

anadolu-universitesinden-yapay-zekaya-sufle-vermek-adli-seminer-duzenlendi (2)

"Yapay zekanın temeli insan davranışlarıdır." Eğitim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Serap Uğur, yapay zekânın kendini geliştirirken insanların konumlanması gerektiğine dair "Prompt Mühendisliği" kavramını açıkladı. Bu kavram, yapay zekânın insanların davranış örüntülerinden, düşünce yapılarından beslendiğini ve bu verilere insanların şu anlık hükmedebilmesi olarak tanımlanıyor. Uğur, "Yapay zekâya verdiğimiz her ikramın nasıl işleyeceğini bilmemiz gerekiyor; doğru komutu vermek, doğru yanıtı almanın en temel ve kesin yoludur" ifadelerini kullandı.

"Yapay Zekaya İkram" başlıklı seminer, Dr. Öğr. Üyesi Serap Uğur'un uygulamalı örneklerle katılımcılarla paylaşımıyla devam etti. Seminerin sonunda Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Handan Deveci, Dr. Öğr. Üyesi Serap Uğur'a teşekkür belgesi takdim etti.

Kaynak: İHA