Son zamanlarda sinema dünyasında büyük bir merak uyandıran konulardan biri, Amy Winehouse'un hayatını konu alan yeni film oldu. Ancak izleyicilerin aklında hala "Amy'i kim oynuyor?" gibi merak dolu sorular var. Bu heyecanı dindirmek için, filmde Amy Winehouse'u canlandıran oyuncunun kim olduğunu ve daha fazlasını araştırdık. İşte tüm detaylar...

Marisa Abela kimdir?

Marisa Gabrielle Abela, İngiliz bir aktris olarak tanınıyor. BBC Two ve HBO dizisi Industry (2020–) ve Sky One dizisi COBRA (2020) ile tanınıyor. 2024 yapımı Back to Black adlı biyografik filmde Amy Winehouse'u canlandıracak. Abela, 2023'te Screen International'ın Yarının Yıldızı olarak adlandırıldı.

Erken yaşam ve eğitim

Abela, Brighton'da aktris Caroline Gruber ve yönetmen Angelo Abela'nın kızı olarak doğdu ve Rottingdean'da büyüdü. Babası Malta-Libya ve İngiliz kökenlidir, annesi ise Polonya Yahudisi ve Rus Yahudisi kökenlidir. Roedean Okulu'na gitti ve Tiyatro Atölyesi'nde drama dersleri aldı. Başlangıçta UCL'de Tarih ve Hukuk okumayı ve insan hakları avukatı olmayı planlıyordu, ancak son anda fikrini değiştirerek oyunculuk yapmaya karar verdi. 2019'da Kraliyet Dramatik Sanatlar Akademisi'nden (RADA) mezun oldu.

Kariyer

Abela, 11 yaşında, 2008 yapımı gerilim filmi Man in a Box'ta Alice karakteriyle ilk kez göründü. RADA'dan mezun olduktan sonra, Abela 2020'de Sky One politik gerilim dizisi COBRA'da Ellie Sutherland ve BBC Two ve HBO ofis draması Industry'de Yasmin Kara-Hanani gibi ana rollerle televizyon debutunu yaptı. 2022'de She Is Love ve Rogue Agent filmlerinde yer aldı.

Temmuz 2022'de Abela, Greta Gerwig'in Barbie (2023) filminin kadrosuna katıldı. Ardından Amy Winehouse'u canlandıracağı Sam Taylor-Johnson'ın yakında çıkacak olan Back to Black (2024) filminde başrolü üstlendi.

Filmografi

Film:

  • 2008: Man in a Box - Alice
  • 2022: Rogue Agent - Sophie Jones
  • 2022: She Is Love - Louise
  • 2023: Barbie - Teen Talk Barbie
  • 2024: Back to Black † - Amy Winehouse (Henüz yayınlanmamış filmleri gösterir)

Televizyon:

  • 2020: COBRA - Ellie Sutherland (Devam eden rol)
  • 2020–günümüz: Industry - Yasmin Kara-Hanani (Ana rol)

Video Oyunları:

  • 2020: Five Dates - Maya
Kaynak: HABER MERKEZİ