Balıkesir Üniversitesi Hastanesi, Kardiyoloji Anabilim Dalı bünyesinde gerçekleştirilen bir ilk olan paravalvüler kaçak kapatılması işlemiyle sağlık alanında önemli bir adım attı. Prof. Dr. Halil Kısacık, Doç. Dr. Eyüp Avcı, Doç. Dr. Tarık Yıldırım ve Doç. Dr. Özgen Şafak'ın yer aldığı uzman ekip, hastanın kalbi durdurulmadan ve göğüs kafesi kesilmeden, kasığından girilerek yapay kalp kapağındaki kaçağı ameliyatsız bir şekilde kapattı.

Uzmanlar, daha önce kalp kapakçığı değişim ameliyatı geçiren bir hastada takılan kapağın kenarından ayrılması sonucu meydana gelen kan kaçağının paravalvüler kaçak olduğunu belirtti. Türkiye'deki sayılı kalp merkezlerinde yapılan ve cerrahi deneyim gerektiren bu işlemin Balıkesir Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Girişimsel kardiyologlar tarafından yapılan işlemde, hastanın kalbi durdurulmadan ve göğüs kafesi kesilmeden, kasığından girilerek yapay kalp kapağındaki kaçak başarıyla kapatıldı. Teknolojik gelişmeler ve güncel uygulamaların yakından takip edildiği Balıkesir Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı, bilimsel alanda güçlü bir ekip ve öncü bir merkez olarak öne çıkıyor.

Hastanın sağlığına kavuşmasında emeği geçen Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri ve hastane personeli, hasta tarafından yakın ilgi ve teşekkürlerle karşılandı.

Muhabir: Doğukan Fikri Fidan