Telegram, dünya çapında 700 milyon kullanıcıya sahip ve kendini her zaman "güvenli" ve "özel" bir mesajlaşma uygulaması olarak pazarladı, ancak uzmanlar Telegram'ın uçtan uca şifreli uygulamasının rakipleri kadar güvenli olmadığı konusunda defalarca uyarıda bulundu. Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, bir saldırganı kişiler listenize ekleyip ondan gelen bir Telegram aramasını kabul ederseniz IP adresinizi sızdırabildiği ortaya çıktı.

Çin merkezli teknoloji devi Meizu'ya ne oldu? Meizu telefonları hangileri? Meizu 21 özellikleri Çin merkezli teknoloji devi Meizu'ya ne oldu? Meizu telefonları hangileri? Meizu 21 özellikleri

Telegram, arama esnasına kullanıcılar arasında daha iyi ses kalitesi ve azaltılmış gecikme için kullanıcılar arası “eşli bağlantı” kullanıyor. Bu durumun dezavantajı, konuşmadaki her iki tarafın da karşı tarafın IP adresini bilmesi gerektiğidir. Ancak kişi listenizde olmayan kişilerin aramaları esnasında, konuşma Telegram sunucuları üzerinden yönlendirilerek IP adresiniz gizlenir.

Telegram’ın IP adresinizi paylaşmasını nasıl önlersiniz?

Telegram konuşması esnasında IP adresinizin karşı taraflarla paylaşılmasını önlemek için Telegram’ın Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Aramalar öğesine gidin ve ardından Eşler Arası menüsünde "Asla" seçeneğini belirleyin.

WhatsApp ve Skype gibi diğer mesajlaşma ve arama uygulamalarının da IP adresleri sızdırdığı tespit edildi. Ancak Telegram, bunun uygulamanın çalışması gerektiği gibi olduğunu düşünüyor.

Kaynak: Haber Merkezi