Reklam
Reklam

Altına değil konuta hücum

Konut kredi faiz oranlarının sıfır konutta yüzde 0,64’e, ikinci elde yüzde 0,74’e düşürülmesini değerlendiren İzmir Emlak Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, “ Kredi faiz oranların düşmesi ve bir yıl sonra ödenmeye başlanacak olmasından dolayı konuta hücum edilecek” dedi

Altına değil konuta hücum
01 Haziran 2020 - 14:15
Reklam

KENAN YEŞİL

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 4’lü kredi paketinde konut kredisi faizleri cumhuriyet tarihindeki en düşük seviyesini gördü.  Kamu Bankaları’nın 4’lü kredi paketinde konut sektörüne çok büyük destek çıktı. Sıfır konutta faiz oranları 0,64’e, ikinci elde yüzde 0,74’e düşürüldü. Vade oranları 180 aya uzatılırken İstanbul, İzmir ve Ankara’da kredi kullanım miktarı 500 bin TL’den 750 bin TL’ye çıkarıldı. İzmir Emlak Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, konut fazi oranlarının düşmesi ile inşaat sektöründe canlanmanın oluşacağını ve bunun da diğer sanayi kollarını da olumlu etkileyeceğini belirterek, “Kredi faiz oranların düşmesi ve bir yıl sonra ödenmeye başlanacak olmasından dolayı konuta hücum edilecek” dedi.

İnşaat sektörü canlanacak

Konut faiz oranlarının düşmesi ile inşaat sektöründe canlanmanın oluşacağını ve bunun da diğer sanayi kollarını olumlu etkisi olacağını belirten İzmir Emlak Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, “Baktığımızda ise beklediğimizin üstünde bir faiz oranı. İkinci ellerde 0,74 gibi, sıfır konutlarda 0,64 gibi faiz oranları çok yüksek konut kredileri. Aslında İzmir Emlak Kulübü olarak önerdiğimiz birinci konutlarda yani vatandaşım özellikle ilk defa konut alacak kişilere teşvik maksatlı 0,39 gibi, ikinci ellerde 0,49 gibi bir önerimiz ve beklentimiz vardı. 0,20 puanla yanılmış olduk. Ama baktığımızda 0,94’lerden 0,74’lere de düşmesi çok güzel. Konut kredi faizlerin düşmesi demek inşaat sektöründe bir canlanma demek. İnşaat sektörün canlanması ise Türkiye’deki tüm sanayi işletmelerin çalışması demektir. İnşaat sektöründe özellikle 250 iş kolunu, yaklaşık 2 bin 500 yan iş kolunu destekler başlı başına bir sanayidir. İnşaat sektörü bir lokomotiftir. Böyle olunca da konut kredi faiz oranların düşmesi, 6 ay veya bir yıl son ödemeye başlayacak olması, bir yıldan sonra 15 yıla kadar ödeme imkanı tanıması konut hayali kuran insanları kiralık konut yerine taşınmaz almaya yönlendirecektir” dedi.

Konuta hücum olacak

Önümüzdeki birkaç ay konuta büyük bir talebin olacağını değinen Akgün, sonbaharda ise konut talebinde bir patlama olabileceğini sinyalini verdi. Öte yandan Türkiye’deki konut stokunun yetersiz olduğunu dikkat çeken Akgün, “Konut stokunun bu talebi karşılayabilecek şekilde arz oluşumunu sağlamak için çok seri bir şekilde rafa kaldıran kentsel dönüşüm projeleri devam etmesi lazım. Kent içindeki eski binalar yıkılıp hem afet riski ortadan kaldırmak hem de arsa teminini sağlamak ve konut üretimi olması lazım. Bunun devamında inşaat maliyetinin çok yükseldiğinden dolayı konut fiyatlarında yüksek olacak. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde konut kredisi kullanmak isteyenler 750 bin liranın üzerinde kredi alamayacak. Diğer illerde ise bu limit 500 bin lira. Konut fiyatlarının pahalı olması halinde vatandaşın cebinde para olacak ki konut kredisi alabilsin ve bunu ödeyebilsin. Pandemi sürecinde işsizlik arttığından dolayı vatandaş öncelikle işini garanti etmek istiyor. Eğer düzenli bir işi olursa konut sektöründeki canlanma daha yüksek olacak. Konut sektöründe önümüzdeki birkaç ay hareketlilik arz edebilir. Ama ticari alanlarda istihdam alanları açılıp iş garantisi oluşursa, konut sektöründe  Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında konut satışlarında patlama yaşanabilir. Kredi faiz oranların düşmesi ve bir yıl sonra ödenmeye başlanacak olmasından dolayı konuta hücum edilecek. Eskiden altına hücum edilirdi. Bu banka faiz oranlarının düşmesi ile birlikte yeni cazibe merkezi konut oldu. Konuta hücum olacak” diye konuştu.

İzmir’de konut stoku yetersiz

İzmir’de konut stokunun var gibi gözükse de aslında olmadığını aktaran Rıdvan Akgün, “İzmir’de şu anda konut stoku var gibi gözükse de kısa sürede tükenebilecek stok var. Rakamların yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda fırsatçılık yapılacak. Pandemi sürecinde 3 liralık malı 5 liraya satmaya çalıştılarsa şimdi de konut tükendikçe fiyatlar artacak. Bugün 500 bin lira olan bir konut bir ay sonra 600 bin lira olması içten bile değil. çünkü piyasada kont fazla yok. Bir konut yapmak 2 yıl demek. Aynı zamanda İzmir’de arsa da yok. Arsa olmadığı için üretim olmayacak.  Kentsel dönüşümü de bir günde girilemeyecek”

Cumhuriyet tarihindeki en düşük oran

İzmir Ticaret Odası meclis üyesi ve Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) başkanı Niyazi Gültekin ise konut satışlarının Kovid-19 etkisiyle yarı yarıya düştüğü bu dönemde açıklanan desteğin sektöre cansuyu olacağını ifade etti. Açıklanan konut kredi faizlerinin Türkiye tarihindeki en düşük konut kredisi faiz oranı olduğunu belirten Gültekin, “Piyasaların en iyi olduğu 2013 yılında bile konut kredisi faiz oranları 0,68’e kadar inmişti. Bugün açıklanan konut kredisi faiz oranları tarihteki en düşük oran. Faiz indiriminin etkisi anında sektöre yansıyacaktır. Pandemi etkisiyle nisanda yüzde 55 düşen konut satışları haziran itibariyle yeniden yükselişe geçecektir. Normalleşme sürecinin de başlamasın etkisiyle konut satışları zirveyi görecektir.”

Çalışmalar hız kazanacak

Normalleşme sürecinin başlaması ile beraber satış ofisleri ve şantiyelerdeki faaliyetlerin hızlanmaya başlayacağını belirten Gültekin, “Normalleşme sürecinin başlaması sektöre pozitif yansıyacak. Hem ofislerde hem de şantiyelerde sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları gözetilerek çalışmalara hız verilecek. Faiz indiriminin etkisiyle satış ofislerindeki yoğunluk artacak.”

Stoklar tamamen tükenecek

Kamu bankalarının açıkladığı 0,79 faiz oranıyla konut stoklarının önemli oranda eridiğini hatırlatan Niyazi Gültekin sözlerini şu şekilde sürdürdü, “2018 ve 2019’da sektörün önemli sorunlarından biri de stok fazlalığıydı. Faizlerdeki indirimlerle beraber stoklar önemli ölçüde azaldı. Faizlerin 0,64’e düşürülmesiyle stoklar tamamen tükenecektir. Şu anda yeni inşaat yatırımları olmadığı için yılın ikinci yarısında ciddi bir talep artışı olacak. Pandemi sürecinin sona ermesiyle inşaat yatırımları yeniden başlayacaktır. Sonbaharda yeni projelerin start alacağını öngörüyoruz.”

Son fırsatı kaçırmayın!

İnşaat maliyetlerindeki artıştan dolayı yeni inşa edilecek konutların daha pahalı olacağını belirten Gültekin son olarak şu ifadelere yer verdi, “Piyasalardaki durumdan dolayı yeni inşaatlar başlamadığı için maliyet artışları fiyatlara tam olarak yansıtılmadı. Yeni yapılacak olan konutlar daha maliyetli olacağından fiyatlar da daha yüksek olacak. Vatandaşlar stokta olan son konutlar için hızlı davranmalı. Şu anda faiz oranları ve ödeme şartları çok cazip. Konut fiyatları çok cazip. Vatandaşlar bu fırsatı kaçırmamalı”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum