İzmir'de yarın hangi kültür sanat etkinlikleri, konserler, tiyatrolar var? 4 Aralık İzmir Etkinlik Takvimi İzmir'de yarın hangi kültür sanat etkinlikleri, konserler, tiyatrolar var? 4 Aralık İzmir Etkinlik Takvimi

Altın Portakal Film Festivali, 7-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan etkinliği iptal etme kararı aldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bu kararı kamuoyuna duyururken, festivalin sanat ekibinin süreci yanlış yönettiğini ve sorumlu kişilerin işten çıkarıldığını açıkladı. Böcek, şunları söyledi: "Gelinen noktada büyükşehir belediyesi olarak, yıllara meydan okumuş festivalimizin, bazı kişilerin elinde malzeme edilmesine, sinema emekçilerinin hakkının yenmesine asla izin vermeyeceğim. Konunun tüm ülkeyi, Antalya'yı, tüm sinemaseverleri ve tüm sinema emekçilerini ilgilendirmesi nedeniyle konuyla ilgili ev sahibi olan belediyemiz bir karar almak zorunda kalmıştır. Festivalin sanatsal anlamda güçlü ve sinema adına örnek teşkil edecek şekilde yapılması için seçilmiş ve içeriğin belirlenmesinde sorumlu olan festival yönetmeni ve sanat ekibidir. Başta festival yönetmeni olmak üzere tüm sanat ekibinin süreci yanlış yönettiği, kriz yönetimini yapamadığı tespit edilmiştir."

altin-portakal-film-festivalini-iptal-eden-muhittin-bocek-festival-ve-sanat-yonetmenini-ist (1)

Böcek, festivalin siyasi amaçlar için kullanılmasına karşı çıkarak, festivalin yönetmeni ve sanat ekibinin görevlerine son verildiğini açıkladı. "Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim" diyen Böcek, tüm sanatçıları, sinema emekçilerini ve sinemaseverleri festivalin geleceğine sahip çıkmaya davet etti.

son-dakika-kultur-ve-turizm-bakanligi-altin-portakaldan-cekildi (1)-1

NE OLDU?

Altın Portakal Film Festivali'nde yaşanan kriz, bir belgeselin yargı sürecinin devam etmesi nedeniyle kategoriden çıkarılmasıyla başlamıştı. Ancak bu karar, festival jüri üyeleri tarafından protesto edilmiş, filmin yeniden seçkiye alınması için çaba gösterilmişti. Bununla birlikte, festivalin Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmeyi bırakmasıyla ve yaşanan tartışmaların ardından film bir kez daha seçkiden çıkarıldı.

altin-portakal-film-festivalini-iptal-eden-muhittin-bocek-festival-ve-sanat-yonetmenini-ist (3)

Usta oyuncu Demet Akbağ da festivalde yaşanan krizlerin etkisiyle jüri başkanlığı görevinden ayrıldı. Akbağ, iletişim sorunları ve kriz yönetimi eksikliği nedeniyle festivalde yer almayacağını açıkladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ