Altay, TFF 2. Lig'e düşmesinin ardından mali ve sportif olarak yeniden güçlenme hedefiyle bir araya gelen şirketleşme komisyonu, bilgilendirme toplantısı düzenledi. Konak'ta gerçekleşen toplantıya, eski Başkan Ahmet Taşpınar ve Eski Yüksek Divan Kurulu Başkanı Ahmet Çoker gibi Altay camiasının önemli isimleri katıldı. Toplantıda, Altay'ın 670 milyon TL'yi aşan borcuna dikkat çekilirken, 29 Mayıs'ta yapılacak olağanüstü genel kurulda çoğunluğun şirketleşmeyi onaylaması gerektiği vurgulandı.

Kongre üyelerinin onayıyla, Altay'ın futbol şubesi, bağımsız bir şekilde kurulan Büyük Altay 1914 Futbol ve Spor Yatırımları Anonim Şirketi'ne devredilecek. Şirketin sermayesi 1 milyon TL ve 5 bin adet paya bölünmüş durumda. En küçük yatırımcı, 140 bin TL ödeyerek pay sahibi olabilecek. Şirketin tamamı ise tek bir yatırımcıya satılabilecek. Şirketleşme komisyonu, Altay'a uygun, kulüp yapısına ve etik değerlerine sadık bir yatırımcı arayışında olduklarını belirtti.

Eski Başkan Ahmet Taşpınar, kulübün 110 yıllık tarihinde benzer süreçleri yaşadıklarını ifade ederek, şirketleşmenin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Taşpınar, 29 Mayıs'taki kongrenin kulübün kaderini değiştireceğine dikkat çekti ve şirketleşmenin yeni bir ufuk açacağını vurguladı.

Eski Yüksek Divan Kurulu Başkanı Ahmet Çoker, şirketleşme sonrası kulübün adının ve logosunun değişmeyeceğini belirterek, Altay'ın varlığını koruyarak bir yapılanma sürecinin başlatıldığını ifade etti.

Avukat Namık Marmara, şirketleşme sürecinin hukuki boyutuyla ilgilenirken, katılımın önemine vurgu yaptı ve yatırımcıların yetkilendirme olmadan muhatap alınmayacağını belirtti.

Eski yöneticilerden Cemil Kaya, kulübün borcunun boyutunu açıklarken, etik değerlere uygun bir yatırımcı arayışında olduklarını ifade etti. Kaya, kurumsal ve güvenilir bir şirketin devir için uygun olduğunu belirtti ve yeni sezon için gerekli kaynakların sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Kaynak: DHA