Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren ve kamuoyunun dikkatini çeken bir isim: Alparslan Arslan. Ancak pek çok kişi için hala bir muamma olan Alparslan Arslan kimdir? "Alparslan Arslan olayı nedir?" sorusu kafalarda dönüp duruyor. İşte, bu merak edilen soruların cevapları için okumaya devam edin...

Alparslan Arslan olayı nedir?

20 Haziran 1977'de Bingöl'ün Kiğı ilçesinde doğan ve 16 Şubat 2023'te İstanbul'un Maltepe ilçesinde yaşamını yitiren Alparslan Arslan, 2006 yılında Mustafa Yücel Özbilgin'in ölümüne sebep olan Danıştay Saldırısı'nın faili olarak biliniyor. Saldırı, 17 Mayıs 2006'da Danıştay İkinci Dairesi'ne silahlı bir saldırı olarak gerçekleşti. Bu saldırıda dört Danıştay üyesi yaralanırken, hakim Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetti. Saldırının Ergenekon örgütü tarafından planlandığı iddiaları üzerine, Danıştay ve Ergenekon davaları birleştirildi ve Arslan İstanbul'da yeniden yargılanmaya başlandı. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararla Arslan, iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 90 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Arslan, saldırıyı gerçekleştirme nedeninin Danıştay'ın kamusal alanda başörtüsüne karşı aldığı hukuksal kararlar olduğunu belirtti. Saldırganın "Allah'ın askeriyiz, elçiyiz, başörtüsü davası yüzünden cezalandırılacaksınız." şeklindeki ifadeleri, Danıştay İkinci Dairesi üyelerine yönelik yapılan saldırının ardından gelen yaralanmalara sebep oldu. Arslan'ın saldırı öncesinde Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik bombalı saldırılarla da ilişkisi olduğu belirlendi. Emniyet tarafından yapılan açıklamada, Arslan'ın Danıştay Saldırısı'ndan sonra Yüksek Öğretim Kurumu'na (YÖK) benzer bir saldırı planladığı, ancak yakalanmasıyla bunu gerçekleştiremediği açıklandı.

Alparslan Arslan kimdir?

Arslan, Kürt kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve eğitim hayatına Elazığ Kovancılar Lisesi'nde başlamıştır. Daha sonra Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuş ve 2001 yılında İstanbul Barosu'na kayıtlı bir avukat olarak meslek hayatına adım atmıştır. Türkiye Barolar Birliği ve İstanbul Barosu dosyalarında üniversite öncesi bilgilerine yer verilmemiştir. Arslan'ın ölümü, 16 Şubat 2023 tarihinde Maltepe Cezaevi'ndeki koğuşunda gerçekleşmiş ve cenazesi Beykoz, İstanbul'daki Yukarı Baklacı Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Alparslan Arslan neden öldü?

2006'da gerçekleştirdiği saldırı sonrası cezaevinde yemek yemeyerek hastaneye kaldırılmıştı. Aynı zamanda, Sincan F Tipi Cezaevi'nde kaldığı süreçte koğuşunu ateşe vermiş ve dumandan etkilenerek hastaneye nakledilmişti. Saldırgan davranışları nedeniyle sürekli doktor gözetiminde tutulan Arslan, yargılama sürecinde de akli dengesinin yerinde olmadığı iddiasıyla Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmişti. Ancak, kurumun kararı aksine olmuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ