Bir döneme damga vuran oyunculuğuyla hala akıllara kazınan rollere hayat veren, yazdığı kitaplarıyla da dikakti çeken naşarılı oyuncu Almula Merter için sıkça sorgular gerçekleştiriliyor, vatandaşlar Almula Merter için cevap bekleyen soruları merak ediyor. Peki Almula Merter kimdir?

Almula Merter kimdir?

Almula Merter, 1966 yılında Ankara'da doğdu. Tiyatro sanatçısı Ferdi Merter'in kızı olan Almula Merter'in annesi Cansın'dır. 1982-1984 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi'nde sosyoloji ve psikoloji eğitimi aldıktan sonra 1984-1988 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü tamamladı.

Konservatuvar eğitimini tamamladıktan sonra Devlet Tiyatroları'nda oyuncu olarak çalışmaya başlayan Merter, 1990 yılında İtalya'nın Roma şehrine giderek Spazio Müzik Okulu'nda modern dans, sahne tasarımı, ses ve vücut dili eğitimi aldı. Aynı zamanda İngiltere'de oyunculuk tekniği ve psikodrama eğitimi aldı. Amerika'da ise fonetik bilimi, yaratıcı drama, modern dans, ses ve nefes teknikleri, shiatsu, reiki, alexander tekniğiyle oyunculuk ve reji eğitimi gördü.

Almula Merter, Tümay Özokur ajansına bağlı olarak çalışmakta olup, 1976 yılından beri dublaj yapmakta ve çeşitli dizilerde rol almaktadır. Ayrıca TRT, Kanal 6 ve HBB TV'de sunuculuk yapmıştır.

Müjdat Gezen Sanat Okulu ve Yedi Tepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Yazar Eve Ensler tarafından yazılan "Vajina Monologları" adlı oyunu Türkiye'de sahneye koyarak yönetmenlik yapmıştır.

2004 yılında babası Ferdi Merter ile birlikte Çığır Sahne'yi kurmuştur. Yurt dışında kadınlar ve özellikle Müslüman kadınlar üzerine seminerler vermektedir.

2011 yılında Londra'ya taşınan Almula Merter, Londra'daki okullarda drama dersleri vermektedir ve Cosmopolitan, Trend, Dishy, Society dergilerinde köşe yazıları ve röportajları yayımlanmaktadır.

Almula Merter, 3 Mart 2014 tarihinde üniversite yöneticisi İngiliz Robert Churm ile Londra'da Methodist Kilisesi'nde evlenmiştir. Ayrıca 2018 Ocak ayında kimsesiz 2 İngiliz kardeşi evlat edinmiştir.

Almula Merter'in film ve dizileri arasında "Sevgililer Günü" (Türkçe Seslendirme), "40" (Yıldız), "Küçük Denizkızı Ponyo" (Türkçe Seslendirme), "Boleyn Kızı" (Türkçe Seslendirme), "Acı Hayat", "3. Göz" (Türkçe Seslendirme), "İlişkiler" (Nihal), "Deli Divane" (Ceyda), "Tatlı Kaçıklar" (Alev), "Çiçek Taksi" (Şermin), "Süper Yıldız" (Gonca), "Palavra Aşklar" gibi yapımlar yer almaktadır.

Ayrıca Almula Merter'in "Erkekler Zaten Anlamaz/Kadınlara Özel", "Aşk Acıtır", "İksir - Alternatif Hayat", "Aslında Erkek Diye Birşey Yok", "Keramet Nerde Bilemedim - Keramet-i Kadında", "Yaşam ve İlişki Cadısı" adlı kitapları bulunmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi